7 Mehmet’in mutfak sırları

Posted by

Bundan yaklaşık 10 yıl evvel bir kış günü iki arkadaş “Hadi Kaş’a gidelim” diyerek yola çıktık ve sonraki gün soluğu Antalya’da aldık. Kaş’ta akşam yemekleri için gittiğimiz restoranın sahibiyle de ahbap olduk. Son günümüzde Antalya’da da bir kent çeşidi yapmak istediğimizi restoran sahibine söylediğimizde bize birkaç adresin yanında yemek için de 7 Mehmet Restoranı’nı önerdi. 7 Mehmet’e gittiğimizde doğrusu unutamayacağımız bir yemek yiyeceğimizden habersizdik. Bizimle ilgilenen garsonun tavsiyesiyle seçtiğimiz avokado salatası, tereyağlı kalamarı, böreği her hatırladıkça bu yere bir daha gitmek istesek de mümkün olmadı.

ÜÇ JENERASYON 7 MEHMET

Ama 7 Mehmet’le yolum bu defa Alfa Yayınları ortasında çıkan 7 Mehmet Öyküler, Eserler ve Tarifler kitabı sayesinde kesişti. Büyük bir keyifle okuduğum kitap restoranın üç nesil öncesine uzanan öyküsünü anlatıyor. Kitabı 7 Mehmet’in torunu olan ve 2013’te babasının vefatından sonra restoranın başına geçen Mehmet Akdağ ile pek çoğumuzun tatdedektifi isimli Instagram hesabıyla tanıdığımız Sinan Hamamsarılar hazırlamış. Atatürk Parkı içinde hizmet veren restoranın lezzet kıssası Atatürk’e pişirdiği yeşil fasulye yemeğiyle övgüler alan periyodun ünlü aşçılarından İsmail Hakkı Çavuş’un yanına şimdi 7 yaşındayken çırak olarak giren dede Mehmet Akdağ’a kadar uzanıyor. 1916 doğumlu olan Akdağ’ın alnındaki yara izinin Arapça 7 sayısına benzemesinden ötürü ustası ona “7 Mehmet” ismini vermiş. 7 Mehmet asker dönüşü ise ustasından müsaade alarak Belediye Lotantası isminde bir yer açmış fakat bir mühlet sonra yasal bir grup düzenlemeler yüzünden lokantasının ismini değiştirmek zorunda kalınca ustasının kendisine seslendiği isimle “7 Mehmet” ismini dükkanına vermiş. Yemekleriyle kısa müddette ünlenen dükkan birinci açıldığında içerisi tek masanın sığacağı kadar küçükmüş. Yazları ise kaldırıma atılan bir iki masayla biraz daha fazla kişiyi ağırlıyormuş. Birinci yemek listesi de yer üzere epeyce sadeymiş: İşkembe çorbası, kuru fasulye, pirinç pilavı ve kabak tatlısı. Bugün üçüncü jenerasyon olarak dedesiyle birebir ismi taşıyan Mehmet Akdağ’ın verdiği bilgiye nazaran hala bu birinci menü dükkanda pişmeye devam ediyormuş. Dükkan 1956’da Yayla Palas Otel’deki dükkana geçince lokantada restorana dönüşmüş. Yeni adres için evvel gazeteye reklam verilmiş ve akabinde da menü zenginleştirilmiş. İkinci jenerasyon dükkanın sahibi ise oğul Hakkı Akdağ imiş. Bugün yerin sonları aşan ünü de Hakkı Akdağ sayesinde olmuş. Babasının yanında“çekirdek”ten yetiştişen Hakkı Akdağ otelin yıkılmasıyla dükkanını kıyıya taşımış. Akdağ’ın girişimciliğiyle restorantın menüsü mezeler ve deniz eserleriyle daha da zenginleşmiş ünü kentin sonlarını aşmış.

ÜNLÜLERİN UĞRAK YERİ

Başta Altın Portakal Sinema Şenliği olmak üzere yolu Antalya’ya düşen yerli ve yabancı ünlü sanatkarların da uğradığı adreslerden biri olan 7 Mehmet’te Sezen Aksu için özel yapılan Sezen Pilavı ise yerin menüsüne kadar girmiş. Sezen Aksu dışında yere yolu düşen ünlülerin listesi ise oldukça uzun. Yıllar içinde yere gelen müşterilerin imzaladığı bir Anı Defteri de bulunuyor.Kitabın ikinci kısmında ise 7 Mehmet’in mutfağında pişen ünlü yemeklerin tanımları var. Üç jenerasyon kıssasına seyahat yaptığımız kitaptan biz de iki tanım çektik. Afiyet olsun!

Tahinli Çorba

-800 gram dana kemikli et suyu
-200 gr dana kuyruk eti
-100 gr ikili kavrulmuş tahin
-160 gr haşlanmış nohut
-3 diş sarımsak tuzda az dövülmüş
-Bir adet liman suyu

YAPILIŞI: Kemik suyu ısıtılır ve kaynayınca içine kuyruk yağı atılır. Kepçeyle et suyundan alınıp kase içindeki tahine eklenir ve ve tahin çözülünce et suyuna eklenir. Akabinde nohutlar eklenir. Sarımsak ve limon suyuyla tatlandırılıp kaselere servis edilir ve üzerine sedayağlı toz biber eklenir.

Avokadolu Bulgur Pilavı

l900 gr dana kemik ve yada tavuk suyu

-320 gr kırık bulgur

-Tuz, şeker

-200 gr tereyağı

-80 gr şehriye

-2 adet Alanya avokadosu

YAPILIŞI: Et suyu kaynar ve içine bulgur tuz ve şeker eklenir. Kapağı kapatılır 20 dk pişirilir. 10. Dkda başka bir kaba tereyağı konulur ve şehriyeler sotelenir ve pilavın içine katılır. Ocağın altı kapatılınca avokadolar soyulur ve elma dilimi formunda kesilik ızgarada çevrilir. Pilavın üzerine dizilip buharıyla demlenmesi sağlanır. Servis sırasında tercihe nazaran nar taneleri ya da kuru yaban mersini eklenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.