Adnan Çoker hayatını kaybetti

Posted by

Ressam ve akademisyen Adnan Çoker, 95 yaşında vefat etti. Çoker çarşamba günü Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenecek merasimin akabinde son seyahatine uğurlanacak.

ADNAN ÇOKER KİMDİR?

1927 yılında İstanbul Süleymaniye’de doğdu. 1934-39 Samatya Hacı Bayan İlkokulu’nda, 1939-42 Davutpaşa Ortaokulu’nda, 1942 Afyon Lisesi’nin Orta kısmında 1 yıl okudu. 1944-45 Hoş Sanatlar Akademisi, Galeri eğitiminde Şefik Bursalı’nın öğrencisi oldu. 1945-51 Zeki Kocamemi Atölyesi’nde 6 yıl çalıştı. 2 Temmuz 1951’de Hoş Sanatlar Akademisi, Yüksek Fotoğraf Kısmı’nı bitirdi. Avrupa konkurunu kazanarak 29 Aralık 1955’te devlet bursu ile Paris’e gitti. 1960 Mart ayında, Batı’daki tahsilini tamamlayarak yurda döndü. Hoş Sanatlar Akademisi Fotoğraf Kısmı asistanı oldu. 1963’te A. Gürman, Sarkis, İhtilal Erbil ve Tülay Çeşide ile “Mavi Grup”u kurdu. 1964’te, Fransız bursu ile ikinci defa Paris’e gitti. W. Hayter Atölyesi’nde gravür, Goetz Atölyesi’nde boya etüdlerini sürdürürken ‘Siyah Fon’lu Resimler’e başladı. 1969 yılında, Devlet Hoş Sanatlar Akademisi’nde, doçent unvanını aldı. 1976’da, Hoş Sanatlar Akademisi, Fotoğraf Kısmı profesörlüğüne, 1977’de İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’ne atandı. 1979’da, İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’nden istifa etti. 1983’te Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ), Hoş Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Kısmı Başkanlığı’na getirildi. 1985’te MSÜ, Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı Başkanlığı’ndan istifa etti. Birçok kurum ve özel koleksiyonda yapıtları bulunan Çoker ömrünü İstanbul’da sürdürmektedir.

Çoker, soyut-minimal çalışmalarında, yüzey-mekan, düzlem-espas üzere temel kavramları sorgular, “Mimari-Çerçeveleme- Anıtsallık”, “Denge” ve “Geometri” ögeleri irdeler. Fotoğraflarında “Kalıp-Biçim” ya da “Asılı Biçim” olarak nitelendirdiği biçimler, siyah üzerinde soyut bir mekânsal boyut içinde asılı üzere durur. Osmanlı ve Selçuklu anıtsal mimarlığının, iç uzamı dış dünyaya açan sivri kemerli kapı ve pencere motifinden yola çıkılarak oluşturulan ahenk, sanatkarın tabiriyle bir “kalıp biçim”e dayanır. Yani geometrik ve alışılmış biçimcilikten ayrılır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.