Akıllara Sedat Peker’in savlarını getirdi: Ekvador’da varış noktası Türkiye olan gemiye kokain operasyonu

Posted by

KARAR HABER MERKEZİ

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, Türkiye’ye gönderileceği sav edilen 845.7 kilogram kokain yakalandı. Ekvador polisinden yapılan açıklamada, Guayaquil Limanı’nda muz konteynerlerinin içerisine gizlenmiş yüklü ölçüde kokain bulunduğu belirtildi. Polis uyuşturucunun tartısını 845.7 kilogram olduğunu açıkladı.

Polisin açıklamasında şu tabirler kullanıldı: “Guayaquil’deki bir limanda Liman ve Havalimanı Bilgi Ünitesi (UIPA) ve Polis Köpekleri Ünitesi ile koordine bir formda, Shina isimli bir köpeğin iştirakiyle Türkiye’ye gönderilecek muz dolu bir konteynerde gemiye yükleme öncesinde soruşturma gerçekleştirildi. Gerekli teknik sürecin işletilmesinin akabinde içeride 17 renkli jüt kutuya rastlandı. Kutularda ise tuğlaya benzeyen ve içerisinde beyaz unsur bulunan bloklar bulundu. Yapılan resmi testle birlikte 846 kilo 750 gramlık beyaz hususun kokain olduğu doğrulandı. Altını çizmemiz gerekir ki varış noktasına ulaştığında bu uyuşturucuların pahası kilo başı 50-60 bin dolar ortasındadır. Bu polis operasyonu, 8 milyon 450 bin kokain dozunun milletlerarası pazara girişini engellemiştir.”

Ülke basını ise geminin varış noktasının Mersin Limanı olduğunu duyurdu.

Mersin Limanı’yla ilgili daha evvel kabahat örgütü liderliğinden hakkında arama kararı bulunan Sedat Peker pek çok tezde bulunmuştu. Peker’in gündeme getirdiği Mersin Limanı’nda sık sık Güney ve Orta Amerika ülkelerinden yollanan yüklü ölçüde uyuşturucu ele geçiriliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.