Anketler bir sefer daha acı tabloyu gözler önüne serdi: Her 4 şahıstan birinin en büyük sorunu iktisat

Posted by

Yurttaşın geçimini gittikçe zorlayan hayat pahalılığı gündemden düşmezken Gezici Araştırma Merkezi, dikkat çeken bir anket çalışması yaptı. Buna nazaran, halkın yüzde 74.8’i Türkiye’deki en kıymetli sorunun “ekonomi/geçim sıkıntısı” olduğunu düşünüyor. İktidarın başta iktisat olmak üzere çok sayıda sorunun sebebi olduğunu savunduğu “dış mihrakların” yurttaştaki karşılığı ise yüzde 24.9. Ankete katılanların yüzde 62.4’ü de fiyat yükselişlerini “hükümetin yanlış politikalarına” bağlarken yüzde 60.6’sı da “borçlu” olduğunu tabir ediyor.

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine nazaran; Gezici Araştırma Merkezi, 28-29 Mayıs ortasında, 14 vilayette, 1570 şahısla görüşülerek yapılan “ekonomi” içerikli anketin sonuçlarını paylaştı.

Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde

İKİNCİ EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Açık uçlu olarak yöneltilen “Şu an ülkemizin en değerli sorunu nedir” sorusuna iştirakçilerin yüzde 74.8’i “ekonomi/geçim sıkıntısı” karşılığını verdi. Bunu yüzde 43.2 ile “işsizlik”, yüzde 34.4 ile “salgın hastalık”, yüzde 32.7’yle “yargı/hukuk/adalet”, yüzde 18.8’le “eğitim”, yüzde 15.6’yla “göçmen ve mülteciler” cevapları izledi.

TERÖR SORUNU DÜŞÜŞTE

Ankette dikkat çeken sonuçlardan bir oburu “terör” başlığının meseleler sıralamasında gerilere düşmesi oldu. Ankete nazaran, iştirakçilerin yüzde 13.8’i, “terörü” ülkenin en kıymetli sorunu olarak görüyor. Yüzde 11.7’si “yolsuzluk”, yüzde 10.1’i “ifade özgürlüğü/demokrasi”, yüzde 5.8’i “Avrupa Birliği’ne girememe” karşılığını verirken yüzde 4.2’si “dış politika” ve yüzde 1.3’ü “çevre kirliliği’ dedi.

HANELERİN BİRDEN FAZLA BORÇLU

Ekonomik kriz ve işsizlik direkt hanelerin borçlanmasına sebep oluyor. Ankete nazaran “Hane borcunuz var mı” sorusuna iştirakçilerin yüzde 60.6’sı “evet” karşılığını verirken yüzde 39.4’ü hane borcunun olmadığını söz etti.

‘ENFLASYONUN SEBEBİ YANLIŞ POLİTİKALAR’

“Enflasyonun/fiyatların yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusu yöneltilen iştirakçilerin yüzde 62.4’ü fiyat artışına “hükümetin yanlış siyasetlerinin sebep olduğunu” belirtti. “Dış güçlerin Türkiye’ye karşı bir operasyonu” diyenlerin oranı yüzde 24.9’iken “enflasyonun yükselişini doğal bir süreç olarak görenlerin” oranı ise yüzde 12.7’de kaldı.

‘MÜTHİŞ BİR MUTSUZLUK’

Gezici Araştırma Merkezi Lideri ve Milletlerarası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici, iktidarın popülizme başvurarak meseleleri hafifletmeye çalıştığını fakat bunun işe yaramadığını belirterek “Halkın yüzde 74’ü ‘Ülkenin en değerli sorunu ekonomi’ diyor. Ekonomik kriz, hane başı gelirdeki önemli düşüş, liradaki bedel kaybı toplumda ‘müthiş bir mutsuzluk’ yarattı” diye konuştu.

‘HALK KENDİNİ HİÇE SAYILMIŞ HİSSEDİYOR’

Bu durumun toplum gergin, öfkeli, kızgın, kırgın ve umutsuz hale getirdiğini kaydeden Gezici, şu tabirleri kullandı

“Sebebi ise yanlış iktisat siyaseti olarak görülüyor elbet. Halk, iktidarın gerçek problemlere uydurma cevaplar verdiğini, popülist retorikle krizi gölgelemeye çalıştığını düşünüyor. Halkın bu kadar derin bir kriz ve yoksulluk içinde kalması lakin hükümet yetkililerin sembolik de olsa kendileri nezdinde rastgele bir tasarruf siyasetine gitmeyişi, kendilerinin hiçe sayıldığı niyetini doğuruyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.