Antalya’ya gelen turist sayısı 9 milyonu geçti

Posted by

Turizm cenneti Antalya’ya gelen turist sayısı 9 milyonu geçti…

Müjdeli haberi paylaşan turizmciler, yeni maksadı ise 12 milyon turist olarak belirledi.

Pandemi sonrası toparlanma etabına geçen fakat Rusya-Ukrayna savaşı ile yeni bir çabaya giren turizmciler, Kasım 15’e kadar turist akını bekliyor…

“Bütün makûs başlangıçlara karşın çok âlâ bir rakam”

İHA’ya konuşan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Heyeti Lideri Ferit Turgut, “Önümüzde Eylül-Ekim var. Bu dönemi Kasım’ın 15’ine kadar da uzatabileceğiz. Şimdilik bütün berbat başlangıçlara karşın çok güzel bir sayıya ulaştık. 12 milyon sayısı ile kapatabiliriz. 9 milyon 200 bin civarında bir turist şu ana kadar kenti ziyaret etti.” dedi.

“Avrupa vatandaşları yüklü geliyor”

Turizmcilerin pandemide büyük emek verdiğini belirten Turgut, “Turizmin pazar ve eser çeşitliliği olayı biz aslında pandemi ile birlikte emek vererek sağladık. Kapalı pazarların idamesini bulduk, yeni eser çeşitliliği bulduk. Bu yeni pazarlar bu ortadaki farkı kapatmaya yetti. Şu anda Avrupa ve İngiltere vatandaşları daha tartı olarak geliyor. Yüzde 90 üzerinde bir doluluk var. Döneme girerken karamsardık. Bugün daha farklı bir pozisyondayız. Turizmde yüzlerin güldüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

“Avrupa’da birinci sıradayız”

Rakamları kıymetlendiren Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek ise “Öncelikle doğal ki bu sayı 10 milyonu geçecek. Bunun muştusunu vermek isterim. Türk turizminin başşehri Antalya, 5 yıldızlı otellerimizin ve tatil köylerimizin olması münasebetiyle dünyada 10’uncu sırada. Ancak Avrupa’da birinci sıradayız.Mavi bayrak sayısında Avrupa’da birinci sırada yer alıyoruz. Bu manada deniz, kum, güneş ve ören yerlerimiz 500 antik kenti ile bir tarih olan yer kentimiz. Birebir vakitte kış turizminde bin 500 üzerinde spor kadrolarının geldiği böylesine hoş bir yer.” kelamlarına yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.