Bayanlar İstanbul Kontratı için 3. kere Danıştay’da

Posted by

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gecede aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı bayanlar mukaveleden vazgeçmiyor.

İstanbul Mukavelesi’nin 3. davası Danıştay 10. Dairesi’nde görülmeye başlandı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen İstanbul Kontratı için açılan davalardan kimileri bugün Danıştay’da görülüyor. Davaların bir kısmı ise 23 Haziran’da görülecek.

Danıştay 10’uncu Daire Başkanlığı’nda bugün görülecek duruşmadaki müracaatçılar ortasında Türkiye Personel Partisi, İzmir Barosu, Trabzon Barosu, Mersin Barosu, Giresun Barosu, Eskişehir Barosu, Burdur Barosu, Adana Barosu, Manisa Barosu, Tarım Orkam Sen/KESK, Uşak Barosu, Bolu Barosu, Hatay Barosu, İlerici Bayanlar Derneği bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Danıştay, kararın iptali istemiyle açılan davalar için özel duruşma açma kararı almıştı. Duruşmaya katılmak için yaklaşık bini aşkın avukat yetki evrakı alırken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile çok sayıda baro, bayan örgütleri, siyasi partiler ile meslek kuruluşları da duruşma için davette bulunmuştu.

Duruşmada tarafların dinlenmesinin akabinde Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararını iptal edip etmeyeceği belirli olacak. Daire, kararını daha sonra da açıklayabilir. Lakin karar, kesin nitelik taşımıyor. Bu karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyi’ne (İDDK) karşı itiraz edilebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.