BM’den memleketler arası topluluğa Myanmar ordusunun gelirini kesme daveti

Posted by

BM İnsan Hakları Kurulu’nun 51. Oturumu kapsamında Myanmar Bağımsız Milletlerarası Araştırma Misyonunun sunduğu raporda, Myanmar’daki aktüel insani durum değerlendirildi.

Raporda, Myanmar ordusunun 2021’deki askeri darbeden bu yana savunma harcamalarını artırdığına dikkati çekilerek, “Bazı ülkeler ve firmalar, Myanmar ordusuna bağlı teşebbüslerle iştiraklerini sürdürüyor” denildi.

FAKİRLİK EN AZ İKİ KAT ARTTI

Myanmar ordusunun askeri harcamaları, halkın refahına tercih ettiği belirtilen raporda, “Ülkede yoksulluk en az iki kat artarken sıhhat hizmetlerinde darbeden bu yana büyük aksamalar görüldü” tabirleri kullanıldı.

Darbeden bu yana ülkedeki krizi yönetemeyen ordunun halkına baskı yapmayı sürdürdüğü aktarılan raporda, ordunun bu hak ihlallerini yaparken milletlerarası gelirlerine güvendiğinin altı çizildi.

Raporda, Myanmar Araştırma Misyonunun bundan evvelki tavsiyeleri sonucu milletlerarası alanda Myanmar ordusunun maddi kaynağını kesmeye yönelik ufak adımların atıldığı ancak bunların kâfi olmadığı bildirildi.

Raporda milletlerarası topluluğa, “Myanmar ordusunun finansal olarak yalnızlaştırılması için gayretleri artırma” daveti yapıldı.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, Kasım 2020’deki genel seçimlerde hile yapıldığı tezlerinin ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat 2021’de idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına fevkalâde hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe aksisi protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 2 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise hala içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da eski iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 kişi, yargılandıkları askeri mahkemenin buyruğuyla idam edilmişti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.