Burgan Bank 2022 yılının birinci yarısında 561 milyon TL net kâr elde etti

Posted by

Burgan Bank, 2022 yılının birinci yarısına ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu.

Burgan Bank, birinci 6 ayda 561 milyon TL net kâr açıkladı. Konsolide etkin büyüklüğünü 2021 yıl sonuna kıyasla yüzde 26 artırarak 52,9 milyar TL’ye yükselten Banka’nın, 30 Haziran 2022 prestijiyle konsolide net nakdi kredileri ile finansal kiralama alacakları toplamı, bir evvelki yıl sonuna nazaran yüzde 20 büyüyerek 33,3 milyar TL oldu.

30 Haziran 2022’de Burgan Bank’ın öz kaynakları 4,3 milyar TL’ye, katkı sermaye dahil öz kaynakları 7,6 milyar TL’ye ulaştı. Burgan Bank’ın sermaye yeterlilik oranı ise konsolide bazda yüzde 19,1, solo bazda yüzde 21,2 olarak gerçekleşerek dal ortalamasının üzerindeki seyrini sürdürdü.

“MÜŞTERİ EDİNİMİMİZ YÜZDE 115 ARTIŞ GÖSTERDİ”

2022 yılının birinci 6 aylık periyodunda de dijitalleşme yatırımlarına devam ettiklerini söz eden Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, “Ekim ayında Türkiye’yi ve mevcut Burgan Dijital kullanıcılarını yeni dijital bankacılık markamız ‘Dokuzla yetinmeyenlerin Bankası ON’ ile tanıştırdık. ON markamızı her daim yararlı, dinamik ve tahlil odaklı bir anlayışla yönetirken ikinci çeyrekte de ON’a yatırımlarımız sürat kesmeden devam etti” diye konuştu. Dinç, “Müşteri edinimimiz ikinci çeyrekte, birinci çeyreğe nazaran yüzde 115 artarak dijitaldeki müşteri tabanımız 200 bini geçti. Gerek mevduat gerekse kredi eserlerinde avantajlı faiz oranlarını müşterilerimize sunduk. Dijital Muhtaçlık Kredisi eserimizi lanse ettiğimiz bu devirde 2021 yıl sonuna kıyasla kredilerde yüzde 129’luk bir büyüme sağladık. Dijital platformumuzdan edindiğimiz mevduatlarımızı ise yüzde 62 oranında artırdık. Perakendeden otomotive kadar farklı dallarla hayata geçirdiğimiz güçlü iş birlikleri sayesinde, vaat ettiğimiz yararlı ve kolay bankacılığı sunmayı başardık. Ayrıyeten birçok dalda giderek artan bayi kredi ağımızla tüketici finansmanında da eser yelpazemizi genişletiyoruz. Önümüzdeki devir hayata geçireceğimiz yeni dijital servis ve iş modelleriyle ses getirmeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.