Bursa’da tarlasındaki taşlar, servet kıymetinde olduğunu anlayana kadar çalındı

Posted by

Bursa’nın Harmancık ilçesi Akpınar köyünde yaşayan Ali Aydın, tarlasında mor renkli taşlar olduğunu fark etti.

Yapılan incelemeler sonucunda taşların, ‘Mor Jade’ olduğu tespit edildi.

Jadeit, kuvars, flogopit, klorotoid, epidot ve ortoklas altı mineralin renklerinin bir karışımı olarak ortaya çıkan mor renk bu taşların tonunun 1.600 dolar olduğu öğrenildi.

Kelam konusu taşlar, kamyonlarla köylüden ucuz fiyata satın alındı ve birden fazla çalındı. Mor renk taşların takı dizaynında kullandığı ortaya çıktı.

Elinde kalan taşlara, 60 bin liradan alıcı arıyor

Japonların uğur taşı olarak bilinen bu taşların, takı dizaynında kullanıldığı öğrenildi.

Taştan elinde 1 ton kadar kalan Ali Aydın, taşları alıcı bulduğu taktirde 60 bin liraya satmayı düşündüğünü tabir etti.

İHA’nın haberine nazaran; büyük bir serveti kaçıran Aydın, elinde kalan son taşlarla küçük de olsa para kazanmayı hedefliyor.

“Gece gelip kamyon kamyon çaldılar”

Tarlasından çıkan taşlarının kamyon kamyon çalındığını tabir eden Ali Aydın, açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“Tarlamda mor renk taşlar vardı, bu taşların pahalı olduğu anlaşıldı, gelen giden aldı götürdü. Gece gelip kamyon kamyon çaldılar.

“Taşın kıymetini anlayana kadar tarlamdaki taşların hepsi çalındı”

Biz taşın bedelini anlayana kadar tarlamdaki taşların hepsi çalındı. Artık bu taşın tonu bin 600 dolar yapıyor. Tarlamda servet vardı, ben hiç para kazanamadım. Tarlamdan 7 kamyon taş çalınmıştır. Bu taş Japonların uğur taşı olarak biliniyormuş, taşlardan en son ben 1 ton kadar topladım. Onlar da elimde. Müşteri çıkarsa elimde kalan son taşların hepsini 60 bin liraya satmayı düşünüyorum.”


‘Dünyanın tek bilinen mor jade kaynağı’

Yapılan araştırmalar sonucu dünya çapındaki birçok bölgede yataklanmış yeşil ve beyaz renkli ‘jade’ler çok eski vakitlerden beri bilinse de, süs taşı kalitesindeki mor jade içeren güçlü maden yatağı yeri şimdiye kadar literatürde bildirilmedi.

Bu nedenle, dünyanın tek bilinen mor jade kaynağı, jeolojik olarak incelenmiş bu bölge içerisinde bulunuyor. Mor jade gerecinin en tipik ham blokları, Akpınar köyü yakınında alandan elde ediliyor. Kaba kristalinden çok ince taneli (finegrained) olan bu kütlesel materyal, ‘çeşitli süs taşı nesneleri olarak kesilmeye çok uygun’ özelliğiyle biliniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.