Denizli’de sağanak yağış: 3 mahalle sular altında kaldı

Posted by

Denizli’nin Honaz ilçesinde, dün gece kırsal bölümlerde tesirli olan sağanak yağış nedeniyle dereler taştı. Karaçay Deresi’nde yaşanan taşkın nedeniyle, Karaçay, Aydınlar ve Akbaş mahalleleri sular altında kaldı.

İhbar üzerine bölgeye AFAD ve itfaiye takımları sevk edildi. DHA’nın haberine nazaran; 3 konut sular altında kalırken, çok sayıda ağıl sel sularıyla doldu.

Gece vakti bölgeye gelen gruplar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kurtarabilmek için ağır gayret harcadı.

Aralıklarla devam eden ve sabaha karşı tesirini kaybeden yağış sonrası ilçe tarım müdürlüğü ve belediye grupları hasar tespit çalışması başlattı.

Sel nedeniyle 3 mahalledeki altyapının büyük ziyan gördüğü öğrenildi.

Parke taşları yerinden sökülerek sürüklendi

Yollardaki parke taşlarının selin tesiriyle yerinden sökülerek sürüklendiği tespit edildi. Tarım topraklarının ziyan gördüğü bölgede, domates, salatalık, patlıcan ve biber yetiştirilen bahçeler de çamur altında kaldı.

“Sebze bahçeleri büsbütün bitti”

Karaçaylı üretici Osman İtina, “Su dağlardan birden gelmeye başladı. Her taraf su ve çamur oldu. Kanallar akan suları almadı. Bahçeler sele teslim oldu. En çok tarım yerleri ziyan gördü. Zerzevat bahçeleri büsbütün bitti.” dedi.

“Daha yeni fideler dikilmişti”

Ahmet Ömürlü ise, “Sel sırasında bahçedeydim. Hayvanların sel altında kaldığını görünce çabucak koşup onları çıkarmak istedim. Ağılın bir duvarını yıktım. İki koyun ölmek üzereyken onları kurtardım. Sonra tek tek bütün koyunları ağıldan çıkardım. Ben suya girdiğimde su, koyunların uzunluğunu aşmış göğüs hizama kadar gelmişti. Hayvanlarımızı kurtardık fakat bahçelerde büyük ziyan var. Daha yeni fideler dikilmişti. Gözle görebildiğimiz tüm tarım toprakları selden etkilendi. Sıkıntı durumdayız.” diye konuştu.

“Altyapı ve üstyapı büsbütün bitmiş durumda”

Honaz Belediye Lideri Yüksel Kepenek gece boyunca sel bölgesinde kurtarma çalışmalarına katıldıklarını belirterek şu tabirleri kullandı:

“3 köyümüz selden etkilendi. Dikili alanlar harap oldu. 6 küçükbaş hayvan telef oldu, 3 meskenimiz su altında kaldı. Ani ve ağır bir yağış gördük. Üreticilerimiz de çok sıkıntı bir gece geçirdi. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. Burada ekonomik olarak büyük bir kayıp oluştu. Bilhassa altyapı ve üstyapı büsbütün bitmiş durumda. Öbür kurumların katkıları ile bu hasarı ortadan kaldıracağız. Yarayı birlikte saracağız. Burada sebzecilik çok önde. Çay havzasındaki en verimli alanlar eserlerini kaybetti. Üretici büyük ekonomik kayıp yaşayacak.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.