Eklem romatizması rahatsızlığı olanlara hoş haber

Posted by

Yapılan bir çalışma, idman ve konuşma terapisinin, eklem romatizması (romatoid artrit) olan binlerce hastanın yaşadıkları yorgunlukla savaşmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

İskoçya’daki Aberdeen ve Glasgow Üniversiteleri’nden araştırmacılar, eklem romatizması olan hastalarda yorgunluğun nasıl azaltılacağını inceledi.

Daily Mail’in haberine nazaran, araştırmacılar, çeşitli inflamatuar romatizmal hastalıkları olan 368 kişi için üç bakım cinsini karşılaştırdılar.

Katılımcılara ya telefonla fizikî aktivite programları ile bilişsel davranışçı terapi ya da olağan bakım verildi.

Egzersiz grubundakiler 30 hafta boyunca 45 dakikalık beş tane teğe bir seans alırken, konuşma terapisi alanlar tıpkı müddet içinde ortalama sekiz seans aldı. Olağan bakım kümesine da yorgunlukla ilgili bir eğitim kitapçığı verildi.

ÇALIŞMALAR İŞE YARADI

Araştırmacılar, konuşma terapisi yahut antrenman terapisi alanların, olağan bakım alanlara kıyasla yorgunluk seviyelerini kıymetli ölçüde azalttığını buldu.

Lancet Rheumatology’de yayınlanan çalışmaya nazaran, tedavinin tamamlanmasının akabinde altı ay boyunca yararlar devam etti. Bu müdahaleleri alanlar, olağan bakım alanlara kıyasla daha güzel uyku, zihinsel sıhhat ve ömür kalitesi bildirdiler.

Araştırmanın birçoklarını Aberdeen Üniversitesi’nde yürüten, fakat şu anda Glasgow Üniversitesi’nde bulunan Profesör Neil Basu, “Müdahalelerin, tedavinin bitiminden altı ay sonra bile iştirakçiler için iyileştirmelere yol açtığını görmek yürek verici” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.