Erdoğan’dan NATO dönüşü Kılıçdaroğlu ve Akşener’e üstüne basa basa cevap!

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya’da gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri tepesi sonrası ortalarında Ülke TV Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk’ün de bulunduğu medya mensuplarıyla soru-cevap formunda bir söyleşi gerçekleştirdi.

Suriye’nin kuzeyine planlanan harekatla ilgili ‘Bir gece apansız gelebiliriz’ iletisini yineleyen Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği için Türkiye ile imzalanan muahedeyi muhalefetin siyasi materyal haline getirerek karalama kampanyasına girişmesine de çok sert reaksiyon gösterdi. Lider Erdoğan, Pınar Gültekin cinayeti sonrası mahkemenin verdiği karar ve idam cezası dahil olmak üzere, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun Türk Ocakları gecesine davet edilmesi olayı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. 

 • Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine mümkün harekat hakkında “Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz zati şu anda o bölgede çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

 • Kılıçdaroğlu ve Akşener’in İsveç ve Finlandiya ile imzalanan muhtırayı karalamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar NATO’ya girmiş değil. Bu türlü bir şey de yok.” kelamlarıyla yanıt verdi.

 

 • 6’lı masanın adayının kim olacağı tarafındaki soruya yanıt veren Erdoğan, “Onların ne yaptığı ne ettiği bizi pek ırgalamıyor.” dedi.

 

 • Pınar Gültekin olayına “Bunlar sahiden bu türlü yenilir yutulur şeyler değil.” diyen Erdoğan, gündeme gelen idam konusuna ise, “Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım.” kelamlarıyla karşılık verdi.

 

SURİYE’NİN KUZEYİNE HAREKAT MESAJI

SORU:  Suriye’ye yönelik yeni harekatın, hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz başlayacağını açıklamıştınız. Rusya’nın yeni çekinceleri mi kelam konusu?  Muhtemel harekata yönelik bir ay evvel başlayan açıklamaların akabinde bir farklılık, bir denklem değişikliği kelam konusu mu? Hazırlıkların tamamlanmasından kastınız askeri mi, diplomatik mi? 

CEVAP: Bu mevzuyla ilgili olarak benim her vakit bir sözüm var; bir gece apansızın gelebiliriz. Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz zati şu anda o bölgede çalışıyoruz. Malum, bir taraftan Irak’ın kuzeyindeki çalışmalarımız, bir taraftan yeniden birebir formda Suriye’nin kuzeyinde, Afrin’de vesaire çalışmalarımız var. Bu ortada tabi hüznümüz büyük, şehitlerimiz de oluyor ancak onlara 1’e 10 bedelini ödetiyoruz. Şu anda bu harekât yürüyor. Lakin olağan şu ana kadar anlaşılanın yahut anladığınızın ötesinde beklentiler var. Onun da farkındayım. Biraz sabırlı olursak, biz şu anda peyderpey yürüttüğümüz operasyonların fevkinde olanı da inşallah en güçlü halde vakti saati geldiğinde gerçekleştiririz.

‘BİDEN’A SÖYLEDİM’

SORU: Ankara’dan ayrılmadan evvel Esenboğa’da yaptığınız basın toplantısında 5. maddeyi hatırlattınız ve dediniz ki “Binlerce tır silah geliyor ve güneyimizde teröristlere veriliyor. Lider Biden ile yaptığım telefon görüşmesinde bunu kendisine söyledim ancak Madrid’deki görüşmemizde de bunları tekrar yeniden söyleyeceğim.” Biden’la yaptığınız görüşmede bu mevzu gündeme geldi mi? 

CEVAP: Elbette söyledim. Trump periyodundan aldım; dedim ki binlerce tır silah, araç, gereç, mühimmat buraya getirildi. Biz artık burada terörü müzakere edeceğiz. Fakat Türkiye’yi amaç alan teröristlere silah, mühimmat, araç, gereç bu biçimde verilirken biz NATO’da ortaklar olarak nasıl dayanışma içinde olacağız?

“ONLARIN AÇIKLAMALARI BANA ETKİ ETMEZ”

SORU: Devamında şunu sormak istiyorum aslında; daha evvelki vakitlerde Washington idaresini YPG’ye verilen silahlarla ilgili olarak diyorlardı ki “YPG DEAŞ’a karşı bizim taktik manada desteklediğimiz bir örgüt.” Artık Türkiye olarak tüm bunları karşı tarafa iletiyoruz. Bu yeni durumu nasıl izah ediyorlar? Yani stratejik ortağına parasıyla vermediği silahları taktik ortağına hibe etmesini Washington idaresi nasıl açıklıyor?

CEVAP: Onların izahından çok biz ne anlıyoruz o kıymetli. Şahsen Türkiye Cumhuriyeti’nin Reis-i Cumhur’u olarak bana onların getirdiği açıklamalar hiçbir vakit etki etmez. Niçin? Zira bizim gördüklerimiz var. Onlar hiçbir vakit kalkıp da “Evet, bunlar terör örgütüdür” derler mi? Demeyecekler. Bunların gerçek manada PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C’ye karşı rastgele bir gayret vermesi yahut onlarla savaşması kelam konusu olabilir mi? 

MUHALEFETİN NATO’DAKİ KAZANIMI KARALAMA KAMPANYASINA TEPKİ

SORU: NATO’da tarihi bir sonuca da şahitlik ettik. Sayın Bahçeli bunu ulusal bir muvaffakiyet olarak tanımladı. Buradaki muvaffakiyet ve kazanım bu kadar ortadayken, muhalefet başkanları ne dediler diye baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu “asla giremezler dedin, gittin imzayı bastın geldin” diyor. Akşener de “ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmayan bir taviz” olarak nitelemiş. Muhalefetin bu tavrını, bakış açısını nasıl değerlendirirsiniz?

CEVAP: Adı üzerinde muhalefet. Biz bu ülkelerle ilgili “Bunlar terörle çaba konusunda terörizme meydan verdiği sürece, teröristlere kapıları açık tuttuğu sürece bizden takviye alamazlar” dedik. Şu anda da birebir noktadayız. Değişen bir şey yok. Şayet NATO toplantısında terör şovları ekrana yansıtıldıysa bunun bir anlayışı var. Şayet önderlere kitapları, imgeleri, evrakları dağıttıysak bunun bir anlayışı var. “Buna bir bakın. Burada ne var ne yok bunları görün” dedik. Tabi iş bitmedi. Ne Kılıçdaroğlu ne Meral Akşener, bunlar siyaseti hala öğrenmiş değiller. Yani NATO’ya nasıl girilir yahut girilmez bunlardan haberleri yok. Evvel bunu öğrenmeleri lazım. Televizyonlarda bir tanesi Dışişleri Bakanlarının imza attığı muhtırayla ilgili, Genel Sekreterin de imza attığından bahsediyor. Genel Sekreterin imzası yok. Evvel bu işi bir öğren. Burada yalnızca Türkiye, İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarının imzaları var. Şurası da değerli; bu imzalarla davet süreci başladı. Bunlar NATO’ya girmiş değil. Bu türlü bir şey de yok. Kaldı ki Türkiye’nin bu işe evet demesi Tayyip Erdoğan’la da bitmiyor. Nerede bitiyor? Parlamentoda bitiyor. Parlamentonun onay yetkisi var. Bu o denli bir muahede. Yani NATO’ya girmesi için bizim bir sefer parlamentomuzdan onay alması lazım. Bunları da bilmeleri lazım. 

6’LI MASA REAKSİYONU: ÜSTÜ ŞİŞHANE ALTI KAVAL

SORU: İç siyasetle ilgili bir soru sormak istiyorum. 6’lı masanın adayı belirli değil. Bir taraftan da 6’lı masanın büyük ortağı CHP’nin HDP ile münasebetinin son periyotta arttığını görüyoruz. 6’lı masanın özellikle da CHP’nin HDP ile olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

CEVAP: Daha evvel de söyledim; biz şu anda yalnızca kendimize bakıyoruz. Onların ne yaptığı ne ettiği bizi pek ırgalamıyor. Lakin görünen gerçek o ki bu işin üstü şişhane altı kaval. Onun için biz ne yapacağız ne edeceğiz ona bakalım. Bunların 6’sı, artı 1’le de 7’si ne üzere adımlar atacaklar, nasıl bir aday belirleyecekler? Biz şu anda adayımızı belirlemişiz, Cumhur İttifakı olarak yolumuza devam ediyoruz. Rabbim sonunu hayretsin. 2023 inşallah ülkemiz için hayırlara vesile olur. 

‘MİLLETİ KANDIRMAK İÇİN ATMAYACAKLARI TAKLA KALMADI’

SORU:  Geçtiğimiz günlerde garip bir olay oldu. Türk Ocakları bir sempozyum düzenledi ve orada Sayın Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu İslam dünyasının problemlerini tartıştı. Kemal Kılıçdaroğlu orada referans olarak “din afyondur” diyen Karl Marx’tan satırlar okudu. Bunlar Türkiye’de ne yapmak istiyorlar?

CEVAP: Devlet Beyefendi de bu mevzuda aslında konuşmasında pek hoş, sertse sert, taşı gediğine koymaksa en hoş biçimiyle söz etti. Bu da CHP’nin yeni bir takiyesi işte. Bay Kemal ve CHP zihniyeti milletin hangi sıkıntısını çözmüş de sıra İslam dünyasının problemlerine gelmiş? Meğer Türkiye’de İslam’a sorun olan, dini kıymetlere karşı duran şahsen kendileri… Bunların milleti kandırmak için atmayacakları takla kalmadı. Lakin milletimiz feraset sahibi. Bunlara gereken dersi sandıkta yeniden verecektir.

PINAR GÜLTEKİN BEYANI: MECLİS’E GELİRSE ONAYLARIM

SORU: Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’yi derinden etkileyen Pınar Gültekin cinayeti davasında ceza indirim kararı çıktı. Bu indirim kararına ait değerlendirmeniz nasıl olur? Bir de bu tıp kabahatlerle ilgili idam konusu da gündeme geldi. Bayan cinayetlerine yönelik idam cezası olur mu? 

CEVAP: Bu mevzu ile ilgili olarak Devlet Bey’in de aslında bir açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin tekrar gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir. Tabi Pınar Hanım’ın mevti rastgele bir vefat de değil. Büsbütün burada bir vahşet kelam konusu. Bu vahşet bu millete yakışmaz. Bu türlü bir şeye katlanmamız da mümkün değil. Bunun için de gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık, bunları konuştuk. Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Akabinde da çıkan sonuca nazaran bir adım atılabilir. Zira Pınar Hanım’ın durumunun gibisi birçok vahşetler var. Bunlar sahiden bu türlü yenilir yutulur şeyler değil. Onun için burada da bu işin müzakeresi tartışmaları hepsi yapılır. Natürel bu bir anayasa değişikliği gerektiren de bir husus. Daha evvel de söylemiştim, burada Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım. 

 

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’LE YAPILAN MUTABAKATIN MADDELERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4’lü tepe sonrasında, bu ülkeler ortasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG’ye dayanağı nedeniyle İsveç ve Finlandiya’ya reaksiyon gösteren Türkiye, 4’lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya’nın verdiği taahhütler şunlar:

 • PKK ve uzantılarıyla uğraşta Türkiye’yle tam işbirliği.
 • Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle uğraşta Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi.
 • PYD/YPG ve FETÖ’ye dayanak sağlamama taahhüdü.
 • Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
 • İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle çaba ve savunma sanayii mevzularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
 • Terörizm ve örgütlü cürümlerle çaba alanında istihbarat paylaşımına ait yapılandırılmış işbirliği sistemi tesisi.
 • Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili seviyede ahdi düzenlemeler yapılması.
 • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
 • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.
 • Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik düzeneklerine en geniş formda iştirakinin desteklenmesi.
 • Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının iştirakiyle Daimi Ortak Sistem kurulması.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.