Eski Finlandiya Başbakanı’ndan Türkiye’ye NATO dayanağı

Posted by

Finlandiya‘nın eski Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Türkiye’nin güvenlik telaşlarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Stubb, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu’nda (WEF) Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusuna ait açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin güvenlik tasaları dikkate alınmalı. Anladığım kadarıyla bunlardan biri PKK ile başkası ise silah ambargosu ile bağlantılı” diyen Stubb, Türkiye’nin F-35’lere ait son talebinin ise direkt Finlandiya ve İsveç ile alakalı olduğunu kaydetti.

Stubb, “Şimdi benim tecrübeme nazaran, bu hususlar tahlile kavuşturulabilir lakin bu tasalarla ilgili gerekenler yapılmalı” formunda konuştu.

48 yaşındaki Finlandiyalı siyasetçi Stubb (sağda), ülkesinde 2008-2011 devrinde Dışişleri Bakanı, 2011-2014 devrinde AB ile Münasebetlerden Sorumlu Ticaret Bakanı, 2014-2105 periyodunda Başbakan ve 2015-2016 periyodunda de Maliye Bakanı olarak vazife yapmıştı.

”TÜRKİYE’NİN DERTLERİ CİDDİYE ALINMALI”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya yaptığı müracaatın akabinde üyeliğe kabul edilmesinin Birlik için kıymetli bir katkı olacağını vurgulayan Stubb, “Biz, NATO ile son derece uyumlu ülkeleriz lakin Türkiye’nin tasaları ciddiye alınmak zorunda. Bir tahlil bulacağımız konusunda umutluyum” sözünü kullandı.

Stubb, Finlandiya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecini desteklediğini hatırlatarak, “Türkiye ile Finlandiya ortasındaki ilgiler her vakit çok düzgün olmuştur” dedi.

VETO MÜNASEBETLERİ 5 BAŞLIKTA TOPLANDI

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin veto münasebetlerini şu başlıklarda duyurmuştu:

-Teröre verilen takviyenin son bulması,

-Terörün finansman kaynağının kurutulması,

-PKK/PYD’ye silah dayanağının sonlandırılması,

-Türkiye’ye yönelik ambargoların kaldırılması ve teröre karşı global işbirliği.

Yapılan açıklamada, “Türkiye, terör örgütlerini destekleyen İsveç’ten NATO’nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde somut garantiler beklemektedir” denilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.