Fransa petrolde rotayı BAE’ye çevirdi: Görüşmeler başladı

Posted by

Fransa İktisat Bakanı Bruno Le Maire, Rus petrolüne alternatif bulmak için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile görüştüklerini belirtti. CNews, Europe 1, Les Echos ortak yayınına katılan Le Maire, Rus gazı ve petrolüne alternatif arayışında olduklarını, BAE’nin Rus petrolüne en azından süreksiz bir alternatif olabileceğini söyledi.

Le Maire, “BAE ile görüşmeler şimdiden başladı, Rus petrolüne bir alternatif bulmalıyız.” dedi. Bakan Le Maire, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e karşı güç bağımsızlığı siyasetini savunduklarına değindi. Öte yandan, ekolojik geçişe yatırımları hızlandıracaklarını belirten Le Maire, genel seçimden sonra yenilenebilir güçle ilgili hızlandırıcı adımlar atılmasının önünü açacak bir maddeyi masaya getireceklerine işaret etti.

‘AB ÜLKELERİNİN RUS GAZINDAN KURTULMASI GEREKİYOR’

Avrupa Birliği (AB) Kurulu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ise, “(AB ülkelerinin) Rus gazından kurtularak, bir an evvel bağımsızlıklarına tekrar kavuşmaları gerekiyor zira Putin, Avrupa projesini sevmiyor” tabirlerini kullandı.

Breton, Putin’in gazı kullanarak Avrupalıları bölmeye çalıştığını savundu. AB’nin Rusya’ya yönelik altıncı yaptırım paketinde, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 92 oranında azaltılması yer alıyor. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.