Görüntü ile deşifre oldu: Suriye’den kaçan IŞİD’liler Türkiye’de örgütleniyor

Posted by

IŞİD’e yönelik Türkiye’de son periyotta yapılan operasyonlarda gözaltına alınan yabancı şüphelilerin sayısında dikkat cazip artış gözleniyor.

İstanbul polisi dün kentte 12 ilçeyi kapsayan IŞİD operasyonunda, 16’sı yabancı asıllı 19 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 4’ü Türkiye vatandaşıyken yabancı asıllı 16 şüphelinin İstanbul’da manav, dokuma, pazarlamacı, sürücü, ayakkabı imalatçısı üzere işlerde çalıştığı tespit edildi. Gözaltına alınanlar ortasında Irak merkezli Al-Rafidain TV’nin editörü Ali Ghanım Yonus Younus da bulunuyor.

Türkiye’de son aylarda sayısı artan bu cins operasyonlar, “IŞİD, Suriye’deki varlığını kaybettikten sonra Türkiye’de mi örgütleniyor?” sorusunu da akıllara getirdi. Gar Katliamı davasının avukatlarından Prensip Işık, IŞİD’in Suriye’den çıktıktan sonra form değiştirdiğine işaret ediyor.

IŞİD’LİLER NASIL DEŞİFRE OLDU?

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine nazaran IŞİD’le irtibatlı gözaltına alınan şüphelilerin Türkiye’deki varlığını, Çorum’da 2021 yılında yakalanan Muhammed el Ali isimli örgüt üyesinden elde edilen dijital gereçler ortaya çıkardı. Ele geçirilen ve çatışma bölgelerinde çekildiği anlaşılan görüntüde birçok IŞİD’li yer aldı. IŞİD’e ilişkin çatışma ve infaz manzaralarının yanı sıra şüphelilerin örgütü övücü, örgüt mensuplarını motive edecek usulde propaganda içerikli konuşma ve örgütü biat imajları evraka girdi. Görüntüde yaklaşık 3 bin örgüt mensubunun imgesinin yer aldığı tabir ediliyor. Emniyet güçleri de yaptığı araştırmada görüntülerdeki bireylerin bir kısmının Türkiye’de olduğunu tespit etti.

İçişleri Bakanlığı, mayıs ayında İstanbul, Bursa ve Şanlıurfa’da yabancı asıllı üç canlı bombanın yakalandığını açıklamıştı. İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya ve Adana’da yapılan operasyonlarda IŞİD’in üst seviye yöneticileri yakalandı.

Ortaya çıkan tüm bu bilgiler de IŞİD’in Suriye’de topraklarını kaybettikten sonra örgüt mensuplarının Türkiye’de geçtiği tezini güçlendirdi. IŞİD’in öldürülen önderi Ebubekir el Bağdadi’nin yayınladığı son görüntülerinden birinde elindeki kitapçıkta “Türkiye Vilayeti” yazması dikkat çekmişti.

‘OPERASYONLAR ÇOK SAYIDA IŞİD’LİNİN TÜRKİYE’DE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Kamuoyunda “Gar Katliamı” olarak bilinen atakla ilgili olarak IŞİD mensuplarının yargılandığı davanın avukatlarından Prensip Işık, IŞİD’in Suriye’deki topraklarını kaybettikten sonra biçim değiştirdiği ve bölgeden çıkmak zorunda kaldığına dikkati çekti. DW Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede Suriye’ye giderken Türkiye üzerinden geçen IŞİD’lilerin dönüşte de tıpkı yolu kullandığını belirten Işık, şunları kaydetti:

“Gar Katliamı duruşmasında çok sayıda IŞİD’liyi, bayanları dinledik; gelen belgeleri okuduk. Bu duruşmalarda, IŞİD’in bölgeyi kaybetmesi, orada yenilgiyi kabul etmesi üzerinden aslında en rahat gideceklerin yerin Türkiye olduğunu ve Türkiye’nin de bu açıdan daha tehlikeli ülke olduğuna işaret etmiştik. Anlaşılan son operasyonlar, çok sayıda IŞİD’linin Türkiye’de olduğunu gösteriyor.”

10 Ekim 2015’te Ankara’da Tren Garı önünde düzenlenen “Barış Mitingi” isimli aksiyonda IŞİD üyesi iki canlı bombanın düzenlediği hücumda 103 kişi hayatını kaybetmişti.

‘CİDDİ BİR TEHLİKE VAR’

IŞİD’lilerin varlığı, Türkiye’de güvenlik riski de yaratıyor. Örneğin Haziran 2021’de Suriye hududunda yakalanan IŞİD yöneticilerinden Kasım Güler’de elde edilen dijital malzemelerde örgütün Türkiye’de 6 kente gömdüğü silahların krokileri yer almıştı. Tekrar Güler, Osmaniye, Adana ve Hatay’da dağ meskeni kiralayarak kamp kurma amaçlarını açıklamıştı.

“Ciddi bir tehlike var” diyen Avukat Işık, IŞİD’lilerin varlıklarını Türkiye’de devam ettirdiklerine ait datalar olduğunu söyledi. Bu durumu “çok kaygı verici” olarak nitelendiren Işık, “O yüzden Ankara 10 Ekim katliamı üzere IŞİD’lilerin yargılandığı ve firarilerin bulunmaya çalışıldığı evraklar çok değerli. İçişleri Bakanlığı IŞİD’lilere yönelik operasyonlarda samimiyse, biz bu samimiyeti bizim belgemizdeki firari sanıkların bulunması konusundaki gayretten göreceğiz. Lakin ne yazık ki bizim belgede somut hiçbir şey göremiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Gar Katliamı davasında ortasında örgüt yöneticisi İlhami Balı’nın bulunduğu 16 firari sanık hala yakalanamadı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.