Hangi sıhhat çalışanı ne kadar ek ödeme alacak? İşte mesleğe nazaran sayılar

Posted by

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında değişiklikler içeren yönetmelik yürürlüğe girdi. Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, sağlıkçıların gelirlerini artıran yönetmeliğin ayrıntılarını anlattı. Buna nazaran, tabiplere 5 ile 10 bin TL ortasında, hemşire ve sıhhat memurlarına 850 lira, teknikerlere ise 500-600 lira civarında ek ödeme yapılacak.

Binlerce sıhhat çalışanının uzun bir müddettir beklediği ek ödeme yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak devreye girdi. Yeni yönetmelikle birlikte branş, kademe ve derecelere nazaran işçilerin alacağı taban ve tavan oranları belirlendi.

SAĞLIK-SEN LİDERİ AYRINTILARI ANLATTI

Düzenlemeyle birlikte sıhhat çalışanlarına verilecek ek ödemelerin nasıl dağıtılacağı merak konusu oldu. Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, ek fiyatların yansımasını NTV ekranlarında kıymetlendirdi.

“UZMAN VE ÜZERİNE 10 BİN TL EK ÖDEME”

Ek ödeme sayılarıyla ilgili konuşan Durmuş, “Uzman Tabip ve üzerine yapılmış olan ek ödeme düzenlemesi 10 bin TL civarında bir sayı. Tıpkı düzenlemeyle Asistan Doktor için 7 bin 500 liraya yakın bir ek fiyat olacak. Pratisyen Tabip için ise bu düzenlemeyle 5 bin liraya yakın bir ek ödeme kelam konusu olacak. Diş Tabibi için de tıpkı düzenleme geçerli olacak. Diş doktorları 5 bin lira uzmanları da 10 bin lira ek taban fiyatı almış olacaklar.” tabirlerini kulandı.

“HEMŞİRELERE 850 LİRA EK ÖDEME”

Hemşire, sıhhat memurları ve teknikerlerin alacağı ek ödemeleri anlatan Durmuş, “Düzenlemeyle hemşire ve öteki sıhhat memurları ise 850 lira üzere bir ek ödemeye sahip olacak. Teknikerler ise 500-600 lira civarında bir ek ödemeye sahip olacak. Bu da vergi dilimlerine nazaran değişiklik gösterebilecek. Asgarî ek ödeme sayısı 400 liradan başlıyor olacak.” dedi.

“8 BİN LİRAYA KADAR TEŞVİK ÖDEMESİ”

Durmuş kelamlarını şöyle tamamladı “Teşvik ödemesi için çalışılan ilin ve hastanenin durumuna nazaran kriterler belirlenecek. Her kademe için oranlar yönergelerle belirlenecek. Burada da fiyatlar 350 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar ölçülerde değişecek.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.