Her 6 saniyede bir çocuk corona yüzünden yetim ya da öksüz kaldı

Posted by

Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA) Dış Bağları Yöneticisi Kerem Hasanoğlu, Kovid pandemisi nedeniyle 2,5 yılda 7,5 milyon çocuğun yetim ve öksüz kaldığını söyledi. Hasanoğlu “2021 yılı Nisan ayından itibariyle hakim olan ‘Delta’ varyantından sonra, genç yaş Kovid ölümlerinin de artması nedeniyle, her 6 saniyede bir çocuk, Kovid yüzünden anne-babasını ya da birinci derecede bakım verenini kaybediyor” dedi. 

Dünyada 40 ülkeden yaklaşık 1 milyon 200 bin çocuk doktoru ile 150’ye yakın pediatri kurumunun üye olduğu IPA, yıllık idare konseyi toplantısını 1-2 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirecek. Pediatri alanında en uzman isimlerinin katılacağı toplantının değerli başlıklarından biri de Kovid pandemisinin çocuklar üzerinde yarattığı sıhhat, toplumsal ve ruhsal tesirleri olacak.

Kovid nedeniyle anne-baba ya da birinci derece bakımlarını üstlenen yakınlarını kaybeden 7.5 milyon çocuğun durumu, ‘Kovid orphan’ başlığıyla tartışılacak. Toplantıda ayrıyeten, önümüzdeki eğitim öğretim yılında okullarda maske kullanımının gerekli olup olmayacağı konusu da pahalandırılacak.

“PANDEMİDE 7,5 MİLYON ÇOCUK YETİM-ÖKSÜZ KALDI” 

IPA Dış Alakaları Yöneticisi Kerem Hasanoğlu, toplantıda Kovid nedeniyle yetim-öksüz kalan çocuklar ile adil aşı dağıtımı mevzularına daha fazla tartı vereceklerini belirterek, “Pandemiden evvel tüm dünyadaki yetim-öksüz çocuk sayısı 140 milyon iken, son iki yılda bu sayıya 7,5 milyon çocuk daha eklendi.

Amerikan Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) datalarına nazaran tüm dünyada, Mart 2020 ile Nisan 2021 tarihleri ortasında 3,19 milyon çocuk yetim-öksüz kaldı. Bu tarihten 31 Ekim 2021 tarihine kadar ise bu sayı 6,3 milyona çıktı. Bu şu demek; Nisan 2021’den sonra, dünyada hakim olmaya başlayan Delta varyantı, genç vefatları iki kat artırdı. 31 Ekim 2021 tarihi itibariyle bize sunulan verirlere nazaran dünyada her 6 saniyede bir çocuk yetim-öksüz kaldı” dedi.

Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA) Dış Bağları Yöneticisi Kerem Hasanoğlu

“ABD’DE HER 350 ÇOCUKTAN BİRİ YETİM-ÖKSÜZ”

Hasanoğlu, yalnızca Amerika’da Ekim 2021’de 131 bin 387 çocuk Kovid nedeniyle yetim-öksüz kalmışken, şu an bu sayı yüzde 58’lik bir artışla, 207 bin 701 oldu. Yani ABD’de her 350 çocuktan biri Kovid nedeniyle yetim ya da öksüz. IPA açısından bu durum, kayıpların birdenbire meydana gelmesinin o çocukların ruhsal meselelerini artırması nedeniyle çok değerli.

Hükümetlere, devletlere, tabiplere ve toplumsal pediatristlere çok büyük bir vazife düşüyor. Biz de bu manada İstanbul’daki toplantımızda, ülkelerin raporlarını baştan değerlendireceğiz” diye konuştu.

“OKULLARDA MASKEYE GEREK OLACAK MI BU DA TARTIŞILACAK”

Adil aşı dağıtımının da çocukları kıymetli seviyede etkilediğine dikkat çeken Hasanoğlu, aşıya ulaşamayan toplumlarda Kovid yetimliğinin daha da yüksek olduğunu söz etti. Hasanoğlu şunları söyledi, “Bir ülke üçüncü hatta dördüncü aşısını olurken, kimi ülkeler aşıya hiç ulaşamadı. IPA olarak, genelde varlıklı ülkelerin öbür ülkelere aşı bağışı kelamını de tutmadığı dikkatimizi çekiyor. Bu da dünyada hastalığın yayılımının artmasına ve yeni varyantların ortaya çıkmasına sebep oluyor” dedi.

Toplantının bir öbür kıymetli gündem hususunun de çocuklarda yüzyüze eğitim sürecinin başlaması olduğunu belirten Kerem Hasanoğlu, “Çocuklar pandeminin başından beri epey sıkıntı bir süreç geçirdi. IPA’ya ülkelerden gelen son raporlara ve hastalığın sonbahar ve kış devrindeki izlemlerine nazaran, yeni eğitim periyodunda maske kullanımı gerekli olacak mı olmayacak mı, süreç izlenerek buna karar verilecek” diye konuştu.

“KOVİD YAVAŞLADI LAKİN ÖTEKİ ENFEKSİYONLAR ARTTI”

IPA Lideri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ise, bu yıl yapılacak toplantıda, Kovid nedeniyle görülme sıklığı azalan fakat, son aylarda tekrar, daha şiddetli halde ortaya çıkan başka enfeksiyon hastalıklarının da ele alınacağını söyledi. Hasanoğlu “Dünya Pediatri Kurumu, dünyadaki 2,5 milyar çocuğun sıhhati ile ilgili bahislere yetişmeye çalışıyor. 7 bölgemiz var, bunların aracılığıyla 1 milyon 200 bin tabip ile bunu yapmaya çalışıyoruz. Çok berbat bir 2 yıl geçirdik. Kovid’den büyükler üzere, çocuklar da çok etkilendi.

Konu başlıklarımızdan biri de, dünyanın da gündeminde olan, herkesi etkileyen, etraf ve iklim değişiklikleri. Kuraklıklar meydana geliyor, pak suya erişim, bilhassa Afrika’da, çok büyük sorun. Hasebiyle beslenme meseleleri, enfeksiyon hastalıkları artıyor. Kovid yavaşladı hakikat lakin, diğer enfeksiyonlar çıkmaya başladı.

Mesela adenovirüs üzere viral enfeksiyonlar vardı. Biz bunu evvelden daha değişik biçimlerde görürdük. Artık ishalle başlıyor, daha ağır seyrediyor, kışa gireceğiz hala devam ediyor. Kimi hastalıklara neden oluyor; kapalı hepatit üzere. Bu mevzuları da ele alacağız” diye konuştu. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.