Hindistan’da bir bayan ‘kendisiyle’ evleniyor

Posted by

Sologami, yani bir kişinin kendisiyle evlenmesi Batı dünyasında son yıllarda görülen bir trend. Lakin artık Hindistan kıyılarına da ulaşmış durumda. Kshama Bindu, Hindistan’ın batısındaki Gujarat eyaletinin Vadodara kentindeki bir tapınakta 11 Haziran’da yapılacak klasik bir merasimle dünyaevine girmeye hazırlanıyor.

BBC Türkçe’nin telefonda konuştuğu Kshama, düğün merasiminde kırmızı bir gelinlik giyeceğini, kınalı elleri ve narçiçeği pudralı saçlarıyla kutsal ateşin etrafında geleneklere uygun biçimde yedi defa döneceğini söyledi. Düğünden evvel de Hindistan adetlerine uygun biçimde müzik ve dansların yapılacağını belirtti. Kshama, düğünden sonra da Goa’da iki haftalık bir balayına çıkmayı planlıyor.

HİNDİSTAN’IN BİLİNEN BİRİNCİ SOLOGAMİSİ

Kshama Bindu’nun tüm düğün programında eksik olan tek bir şey var: Bir eş. Zira Kshama biriyle değil “kendisiyle” evlenmeyi planlıyor. Bu evlilik gerçekleştiği takdirde Hindistan’ın bilinen birinci sologamisi olabilir. 24 yaşındaki sosyoloji öğrencisi ve blog muharriri Kshama, “Bir sürü insan bana çok cazip bir kısmet olduğumu söylüyorlar. Ben de onlara ben kendimin kısmetiyim diyorum” diye konuşuyor.

Kshama, kendisiyle evlenerek hayatını kendini memnun etmeye adayacağını belirtiyor. Khasma, “İnsanın kendisiyle evlenmesi, muhtaçlığı olduğunda kendinin yanında olacağına kelam vermesi demek. Olabileceği en hoş ve en keyifli kişi olmak uğruna kendini geliştirecek ve serpilmesini sağlayacak hayat üslubunu seçmesi demek. Ben bu biçimde kendimi her tarafımla kabul etmeye kelam veriyorum” formunda konuştu.

Blog müellifi, “Özellikle de ister fizikî, ister duygusal, isterse zihinsel olsun inkar ettiğim tüm zayıflıklarımı kabul ediyorum. Söylemeye çalıştığım şey şu: Ben kendimi her halimle, en nahoş taraflarımla bile seviyor ve kabul ediyorum” tabirlerini kullandı. Kshama Bindu, ailesinin de kendisiyle evlenme kararına hürmet duyduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte düğün merasimine katılacaklarını söylüyor.

ÜLKEDE TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Kshama’nın düğünü toplumsal medyada da hararetle tartışılıyor. Twitter’da bir bayan “Madem diğeri yok evliliğe ne gerek var?” görüşünü savunurken, bir oburu de Kshama’nın aile yapısının getirdiği sorumluluklardan kaçmaya çalıştığını ileri sürdü. Kimileri işi daha da ileri götürerek sologamiyi “kronik narsisizm” olarak niteledi.

Kshama Bindu ise tüm tenkitlere tek bir cevap veriyor: “Kiminle evleneceğime yalnızca ben karar veririm. Bu bir erkek de olabilir, bir bayan da, kendim de. Ben kendimle evlenerek sologamiyi olağanlaştırmak istiyorum. İnsanlara bu dünyaya yalnız geldiniz ve yalnız gideceksiniz demek istiyorum. O vakit kendinizden daha çok kimi sevebilirsiniz ki? Düşerseniz sizi kaldıracak tek bir kişi var, o da sizsiniz.” (BBC Türkçe)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.