İBB’nin karnesi ‘sıfır’! Korkutan tablo! Verilen tek tek paylaşıldı

Posted by

İBB Zelzele ve Doğal Afetler Komitesi Lideri Kadem Ekşi, mevzuyla ilgili değerli açıklamalarda bulundu. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na reaksiyon gösteren Ekşi, “Gözümüzün içine baka baka muştuları verdi biz de sevindik. Şu anda 4. yıla girmiş durumdayız resmi dataları paylaşıyorum sıfır. Bu bizim ayıbımız. Sıkıntı vadetmek değil yapmak.” tabirlerini kullandı. Ekşi, resmi bilgileri tek tek paylaştı.

İşte o açıklamalardan satır başları:

İstanbul’da 7 milyonun üzerinde bağımsız ünitemiz var. Bunlardan 2000 yılından sonra 2,5 milyon konut inançlı yapı olarak hayat alanı olarak kullanımımıza açılmış lakin mevcut 1,5 milyon yapının riskli olduğunu biliyoruz.

Bunlardan da 300 bin adetinin acil olarak dönüşmesi gerektiğini biliyoruz. Bu datalar bilimsel teknik olarak İBB arşivlerinde elimizde var.

KORKUTAN TABLO

Bu konut varlığı ile ilgili Japon İş Birliği Ajansı ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile birlikte İBB olarak zelzele senaryolarını çalıştık.

Burada da beklenen İstanbul zelzelesinde yani 7,5 büyüklüğündeki bir sarsıntıda 15 bin canımızı yitireceğimiz 30 milyon dolar çerçevesinde bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalacağımızı ve 640 bin barınma sorunu yaşayacağımızı biliyoruz. Bu bizim mesken ödevimiz.

“GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA MUŞTULARI VERDİ”

Sayın Belediye Başkanı’mız Silivri sarsıntısından sonra İBB’ye gelerek gözümüzün içine baka baka muştuları verdi biz de sevindik. Mühendisiz, Sarsıntı ve Doğal Afetler Kurul Başkanı’yım.

Ben o anı gerçek bir datayla vaktin şahidi ve şahidi olarak aldım.

GERÇEKLER SIFIR!

Dedi ki biz İstanbul’u güçlendireceğiz yılda 20 bin 5 yılda 100 bin konutu yaparak vatandaşımıza sunacağız dedi. Burada hayaller yüz bin gerçekler sıfır demişiz sıfır ancak bunu ben doküman olarak göstereyim vatandaşlarımız da bunu görsün.

Ben komite lideri olarak ilgili ünitelere yazmışız kentsel dönüşüm daire başkanlığı bize resmi olarak bildirmiş. İstanbul’da şu anda devam eden projeler var.

MESELE VADETMEK DEĞİL!

Bunların sayıları 500-600’ü geçmiyor biten konut varlığı sıfır. Şu anda 4. yıla girmiş durumdayız resmi bilgileri paylaşıyorum sıfır. Bu bizim ayıbımız. Problem vadetmek değil yapmak.

Biz İstanbul’da bilhassa KİPTAŞ periyodunda yılda 5 bin ortalamayla 20 yılda 100 bin konutu yaparak insanların ömür alanlarını dirençli hale getirmişiz bunu başarmışız. Fakat İBB’nin manipülasyon kapsamında bu işleri yapıyor olması çok makus.

BÜTÇE KÖR KURUŞ

İkinci değerli mevzulardan bir tanesi de bu işe iradenizi ortaya koyacaksınız. Ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Bugün İSKİ’nin barajlarında sorun var diyor İBB Lideri. 8 tane barajın yer güçlendirmesini yapmamız gerekiyor lakin bütçe kör kuruş sıfır. Kaynak koymuyorsunuz.

2018 yılında 1 milyar 13 milyon TL biz bütçe ayırmışız yani bütçenin yüzde 5’ini buraya ayırmışız.

CHP periyodunda bu bütçe 6 kat küçülterek ayırdıkları sayı 250 milyon. Bu sizin iradenizi ortaya koyar. Olaya nasıl baktığınız ortaya koyar. Bu bilgi somut bir formda ortaya koyuyor.

Reklam, algı, manipülasyon ve gösteriyle bir kent yönetilemez. Bu tam bir akıl tutulması. İstanbul’da reklam için ayrılan para 849 milyon. Lakin kentsel dönüşüm için 492 milyon bir kaynak kayrılıyor. Bu artık vatandaşımızın çok net olarak gördüğü bir bilgi.

İstanbul’da şu anda biz 1,5 milyon konutu TOKİ eliyle yapmışız vatandaşa inançlı ömür alanlarını vermişiz. Ancak lokal idareler olarak da yapmamız gereken işler var.

İBB’nin ürettiği konut varlığı sıfır.

.

 

KAYNAK: A HABER

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.