İbrahim Kalın: ABD’ye siyasi destek için gitmedim

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, ziyareti sırasında ABD yönetimine “Sizinle birlikte çalışmak istiyoruz” mesajı verdiği iddiasını yalanladı. 

Kalın; Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” başlıklı yazısı üzerine Zeyrek’e üzüldüğünü ve kızdığını iletti. 

Kalın, ABD’ye verilen “birlikte çalışma” mesajının siyasi destek talebi olmadığını, tersine iki müttefik ülke arasındaki iş birliğini kapsadığını vurguladı.

ABD’den siyasi destek istemediğinin altını çizen Kalın, ABD’deki muhataplarına (hem Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı hem Kongre’de görüştüğü yetkililere) ayrıca Türkiye’ye F-16 satışıyla Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin tavrı arasında bir ilişki kurulmasının doğru olmadığını anlattığını aktardı.

Kalın’a, “Türkiye görüşmelerde hiçbir konuda geri adım atmadığı için”, Zeyrek’in “Washington’dan eli boş dönme” yorumunun doğru olmadığını söyledi.

Zeyrek, “Oysa ben ‘eli boş dönmek2 deyimiyle ABD’nin, söz konusu ziyaretten sonra da PKK’yı desteklemeye, F-16 satışını engellemeye ve Türkiye’nin Rusya’yla ticaretine karşı çıkmaya devam etmesini kastetmiştim” yorumunu yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir