Instagram 13 yaş altındaki bireyleri tespit etmek için fotoğrafları yapay zekâ tarayacak

Posted by

Instagram, takipçilerden yaşınız için kefil olmalarını istemek ve hatta bir görüntü selfie aracılığıyla yaşınızı iddia edebilen yapay zekâ kullanmak da dahil olmak üzere yeni yaş doğrulama sistemlerini test ediyor. 

Instagram, daha evvel 13 yaş hududu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kullanıcıların en az 13 yaşında olması, gençlerin ve yetişkinlerin kendi yaş kümeleri için gerçek tecrübesi yaşamalarını sağlamak” için yapılan çalışmaların bir parçasıdır” denilmişti. Instagram bu hususta önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

ÜÇ TAKİPÇİYE YAŞINIZ SORULACAK

Instagram, kullanıcının üç ortak takipçisinden yaşlarını doğrulamasını talep edecek. Bu takipçiler en az 18 yaşında olanlardan rastgele seçilecek. Seçilen takipçilerin ise talebe üç gün içinde cevap vermesi istenecek. 

YAPAY ZEKA İLE YAŞ TESPİTİ YAPILACAK

Meta’nın sahibi olduğu Instagram’ın yapay zekâ ile yaş doğrulaması için Yoti ile mutabakata vardı. Yoti’nin geliştirdiği sistemde sizden selfie çekmeniz isteniyor. Daha sonra sisteme yüklediğiniz fotoğraf ile yaş aralığınız iddia ediliyor. Yoti bu varsayımı kullanıcıdan öbür rastgele bir bilgi istemeden, sadece fotoğraf ile yapabiliyor.

Instagram blog yazısında sistemle ilgili “Yoti’nin teknolojisi, yüz özelliklerinize nazaran yaşınızı varsayım ediyor. Meta ve Yoti daha sonra resmi siler” denildi. 

Instagram bu doğrulama formülüyle gençlerin Facebook Dating’e erişmesini önlemeyi, yetişkinlerin gençlere ileti göndermesini engellemeyi ve gençlerin kısıtlı reklam içeriği almasına yardımcı olmayı hedefliyor.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.