Irak: Türkiye’deki seçimler, Ankara-Bağdat ilişkilerini etkilemeyecek

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Al-Monitor’a gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fuad Hüseyin, Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri sonuçlarının Irak-Türkiye ilişkilerini etkilemesini beklemediğini söyledi.

Hüseyin, “Türkiye Irak için siyasi, ekonomik ve güvenlik olmak üzere her alanda stratejik ve hayati bir ortak olmuştur. Seçimlerin sonucu ne olursa olsun bunun devam edeceğini umuyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, IRAK’IN EGEMENLİĞİNE SAYGI DUYMALI”

Irak’ın, Türkiye’deki seçimlerde bir tercihi olup olmadığı sorusuna Hüseyin, “Bu Türkiye’nin iç meselesi” yanıtını verdi.

Hüseyin, “Birçok komşu ülke gibi bizim de farklılıklarımız ve zorluklarımız var. Tüm ülkeler gibi Türkiye’nin de Irak’ın egemenliğine saygı göstermesini bekliyoruz. Ancak, biz Türkiye ile her konuda diplomasi ve normal kanallar aracılığıyla görüşüyoruz ve görüşmeye devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE’YE PETROL İHRACATI KONUSUNA DEĞİNDİ

Hüseyin, Irak’ın bakış açısından Türkiye’ye petrol ihracatının yeniden başlamasının “mümkün olan en kısa sürede” gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Davanın gecikmenin bir nedeni ya da Türkiye ile devam eden bir sürtüşme kaynağı olup olmadığı sorusuna Hüseyin, “Türkiye’nin, boru hattını davayla ilişkilendirdiğini duymadım” cevabını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir