İran’da, ahlak polisince gözaltına alındıktan sonra komaya giren genç kız hayatını kaybetti

Posted by

İran’dan yayın yapan “entekhab.ir” isimli haber sitesine nazaran, 13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad Devriyesi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini, hayatını kaybetti.

Haberde, genç kızın mevt haberinin yakınları tarafından doğrulandığı aktarıldı.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da Emini’nin hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

GENÇ KIZIN DARP EDİLDİĞİ İDDİASI

Ülke medyasında, Emini’nin 13 Eylül’de başşehir Tahran’da İrşad Devriyesi tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek komaya girdiği aktarıldı. Olay kamuoyunda ve kimi siyasetçiler ortasında da reaksiyonla karşılandı.

Tepki üzerine Tahran Polisi tarafından yapılan açıklamada, İrşad Devriyesinin Emini’yi bir saatlik “brifing” için karakola götürdüğü ve genç kızın burada ansızın şuurunu kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği belirtildi.

Sosyal medyadaki aktivistler ise polisin “aniden” şuurunu kaybettiği istikametindeki savını reddederek Emini’nin polis tarafından darp edildiğini tez ediyor. 

İRAN CUMHURBAŞKANI REİSİ, HADİSENİN SORUŞTURULMASI İÇİN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de hadisenin tüm boyutlarıyla soruşturulması için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye talimat verdi.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, toplumsal medya hesabından paylaştığı bildirisinde, yaşanan acı hadiseden duyduğu üzüntüyü lisana getirerek, ülke idaresine seslenerek, “Hukuka, mantığa ve şeriata ters davranışlar durdurulmalı. İslam’ın ve devletin imajı daha fazla zedelenmemeli ve bu olayların failleri de uygun bir formda yargılanmalıdır” tabirlerini kullandı.

Fars eyaleti milletvekili Celal Reşidi Kuçi de “Hukukumuzda hiçbir yerde başörtüsü uyarısı yahut cezalandırmak için bir kişinin darp edilmesine müsaade verilmemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

İran ihtilalinin başkanı Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni de hadisenin toplumun hislerini incittiğini ve yargının olayın faillerine karşı kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtti.

Meclis Bayan ve Aile Fraksiyonu Sözcüsü Sara Fellahi de “Bu trajik olay görmezden gelinemez. İhmali olan her kurum ve bireyden hesap sorulmalıdır” dedi.

Reformist kimliğiyle tanınan eski Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki ise “George Floyd’un vefatıyla ilgili haklı olarak Amerikan polisini kınayan Büyük İhtilal Rehberi (İran başkanı Ayetullah Ali Hamaney), İran polisinin muamelesi hakkında ne buyuracak” sözlerini kullandı.

Son olarak hadisenin incelenmesi için Tahran Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir araştırma ve inceleme komitesi oluşturuldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.