İstanbul ve çok sayıda vilayet için son dakika uyarısı! Alarm verildi

Posted by

Marmara Bölgesi’nde yarın beklenen lokal kuvvetli gök gürültülü sağanak nedeniyle İstanbul için ‘sarı’ kodlu ikaz yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, yarın Marmara Bölgesi’nde beklenen gök gürültülü sağanağın, sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya etrafları ile Edirne’nin güneyinde lokal kuvvetli olacağı iddia ediliyor.

İSTANBUL CUMA GÜNÜNE KADAR YAĞIŞLI

İstanbul’da yarından itibaren aralıklarla sağanak yağışın tesirli olması ve cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

MARMARA İÇİN METEOROLOJİK UYARI

AFAD, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmeler nedeniyle Marmara bölgesi için “Meteorolojik Uyarı” yayımladı.

Yağışın tesirlerine karışı tedbir alınması için ülke çapındaki merkez olan AFAD Afet ve Acil Durum İdare Merkezi (AADYM), valiliklere ihtar bildirisi gönderdi. AFAD, vatandaşlarımızı da mesken ve işyerlerindeki su baskını risklerine karşı önlem almaları için uyarıyor. Kendi ferdi risklerini azaltmaları için fırtına, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalara karşı ikaz ediyor. 30 Ağustos sabah saatlerinde başlayan yağışların akşam ve gece saatlerinde kuvvetini kaybetmesi bekleniyor.

VALİLİKLERE İHTAR BİLDİRİSİ GÖNDERİLDİ

AFAD Afet ve Acil Durum İdare Merkezi (AADYM), hava varsayımları doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine ihtar iletisi gönderdi.

AFAD, vatandaşları da mümkün su baskını ihtimaline karşı mesken ve işyerleri için tedbir almaya, araçlarını dolu yağışı ihtimaline karşı koruyacak önlemler almaya çağırıyor. Dışarıda olmaları durumunda, uçabilecek çatı, devrilebilecek ağaç ve direklerin yanı sıra ulaşım zorlukları ile karşılaşabileceklerini hatırlatıyor. Ayrıyeten ayak bileğine gelen sel sularının bir insani sürükleyebileceğini anımsatarak sel sularına girilmemesi konusunda uyarıyor.

AFAD, valiliklere, ani sel, su baskını, dolu, kısa müddetli fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere hazırlıklı olmaları için ikaz iletisi gönderdi.

Dikkatli ve önlemli olma daveti yaptı. İletide, ilgili ünitelerin uyarılması, irtibat kanallarının açık tutulması, gereksinim duyulabilecek araç, iş makinesi ve işçi planlamasının hazır bulundurulması istendi. Teyakkuza geçilerek gerekli önlemlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale ünitelerinin hazır halde bekletilmesi hatırlatıldı.

TÜRKİYE GENELİ 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.