İşte yakıt maliyetinizi düşürecek en basit öneriler!

Posted by

Akaryakıt fiyatları son derece değişken ve son yedi yılın en yüksek seviyesinde. Bunun bir araç sahibi için ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz.

Ancak oldukça basit birkaç eylemde bulunarak yakıt tasarrufunuzu önemli ölçüde düşürmeniz mümkün. Sayfamızın alt bölümünde, yakıt maliyetinizi düşürecek en basit önerileri sizler için sıraladık!

Premium Yakıt Satın Almayın

Araç gerektirmediği sürece, “premium” performans için daha yüksek oktanlı gaz satın alma dürtüsüne karşı koyun. Oktanın benzin performansıyla hiçbir ilgisi yoktur; sadece yanma odasındaki uçuculuk faktörünü gösterir. Aracınızın kullanım kılavuzu özel olarak gerektirmedikçe premium yakıt kullanmayın. Prim yerine normal yakıt kullanılarak yakıt maliyetlerini düşürebilirsiniz.

Uzun Rölantide Çalışmaktan Kaçının

Uzun süre rölantide kalmak, sadece motoru kapatarak tasarruf edilebilecek gaz tüketir. Bir motoru yeniden çalıştırmak, 30 saniye boyunca rölantide çalışmakla yaklaşık aynı miktarda gaz kullanır. Daha uzun süre rölantide çalışırken motoru kapatın.

Aracınızın bakımını doğru zamanda ve uygun şekilde yaptırın

Tahmin edeceğiniz gibi aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli olarak bakımını yaptırmak gerekmektedir. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından oldukça mühimdir. Bu sayede yakıt tasarrufunuzu %4’e kadar arttırmanız mümkün.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.