Kapalı mekanlarda maske zorunluluğu kalktı: ‘Vakalar binin altına düşene kadar…’

Posted by

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplandı. Toplantının ardından yeni kararları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, duyurdu.

Kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun tamamen kaldırıldığını belirten Erdoğan, toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında bir süre daha devam edileceğini kaydetti.

Erdoğan, “Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin hemen tamamı kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyoruz. Nitekim bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında bu hususlar enine boyuna değerlendirilmiştir. Bilim Kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantıya ihtiyaç kalmadığı görüşüne varmıştır. Sağlık Bakanlığımız ise Salgın Yönetimi Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarını yine sürdürecektir.

“KAPALI ALANLARDAKİ MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU TÜMÜYLE KALDIRILMIŞTIR”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir.

Bilim Kurulumuzun önerisi ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Bilim Kurulumuz, kronik hastalar ve yaşlılar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.