Kardeş ülkeden doğal gaz mesajı: İhtiyaç olursa yardıma hazırız

Kardeş ülkeden doğal gaz mesajı: İhtiyaç olursa yardıma hazırız

Posted by

“TÜRKİYE-AZERBAYCAN DOSTLUĞU MODEL VE ÖRNEKTİR”

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, CNN TÜRK’e konuştu. 44 gün süren Karabağ zaferi için bir kez daha Türkiye’ye teşekkürlerini sundu:

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bir model olarak ortaya koyulur. Bu ilişkiler devletlerarası ilişkilerin çok üst katı olan bir ilişkidir. Şuşa Beyannamesi bu ilişkileri her müttefikliğiyle siyasi müttefiklik seviyesine kaldırdı. Ve bu bizim dost ve kardeş devletlerimiz için bir örnektir.

“KARABAĞ’DA TÜRKİYE’NİN KATKISI BÜYÜK”

44 günlük Karabağ savaşında Türkiye’nin katkısı büyüktü. 84 milyonluk Türk halkının desteği, Türk modelinde kurulmuş Azerbaycan ordusu ve Türkiye devleti siyasilerinin devlet başları Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün siyasi partilerin grupların her birisinin desteği çok önemliydi. Bu destek Azerbaycan ordusuna ve Azerbaycan halkına kudret verdi. Azerbaycan Türkiye ile sırt sırta dayanıp, 30 sene boyunca işgal altında olan topraklarımızı azat ettirip 1 milyon vatandaşımızın geri topraklarına dönmesi için şeriat yaratıldı. Kafkaslarda yeni durum yaratıldı. Yeni bir gelecek için imkanlar açıldı.

“TÜRK MEDYASI AZERBAYCAN’IN SESİNİ DÜNYAYA DUYURDU”

Büyükelçi, Karabağ Zaferi’nin kazanılmasında Türk medyasının öneminden bahsetti. “Sesimizi dünyaya duyurdunuz” dedi:

44 günlük savaş döneminde savaşımız tek sahada değil hem de medya aleminde gidiyordu. Bu biz gördük ki uluslararası teşkilatların Azerbaycan’da başlayan olayların münasebetlerini. Biz gördük ki siyasetçilerin Azerbaycan’a karşı olan hareketlerini. Biz dünya medyasının Azerbaycan’a bu savaşa karşı bir enformasyonla karşılaştık. Ama Türk medyası, Türk gazetecileri tek Türkiye’de değil, bütün dünyada Azerbaycan’ın hak sesine destek olarak savaşta kurşunların roketlerin altında hayatlarını tehlikeye koyarak hadiselerin bütün o malumatlarını dünyaya duyurulmasında yardımcı oldular. Yanımızda oldular. Düşünüyorum ki İkinci Karabaş Savaşı’nın dünyaya duyurulmasında rolü olan muhabirler, gazeteciler ve basın mensupları hepsi o savaşın gazileridir.

“ERİVAN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ TANIMALI”

Peki, masada ne olacak? Azerbaycan-Ermenistan ile görüşmelerde beklenti ne olacak?

Bütün savaşlar sulh ile bitiyor. Kafkaslara barışın gelmesi vaciptir. 30 senedir işgal altında olan topraklarımız azat olundu. Türkiye ile Ermenistan sınırlarının kapanmasının nedeni de Azerbaycan topraklarının işgaliydi. İşgal aradan kalktıktan sonra Kafkaslara barış gelmelidir. Devletler birbirinin toprak bütünlüğünü tanımalıdır. Devletler birbirinin bağımsızlığını tanımalıdır. Ondan sonra ekonomik kültürel ilişkiler kurularak Kafkaslarda uzun süreli barışın kurulması sağlanmalıdır. Azerbaycan devletinin siyaseti bundan ibarettir. Adım adım bu istikamette gidiyoruz, çalışmalar sürdürülmektedir. Tren yollarının kara yollarının açılması istikametinde prosedürler devam etmektedir.

“TÜRKİYE TALEP EDERSE AZERBAYCAN’DAN GÖNDERİLEBİLİR”

Büyükelçi, Türkiye’nin doğal gaz talebi olursa karşılayabileceklerini de söyledi:

Azerbaycan gaz yatakları konsorsiyum tarafından çıkartılmaktadır. Türkiye’de gaza ihtiyacın artmasıyla ilgili Azerbaycan’ın olan rezervlerinden Türkiye’ye gönderilmesi planlanıyor.

“RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİNDE BARIŞ İÇİN ÇABALIYORUZ”

Memmedov Azerbaycan’ın bölgede barışçıl politika izlediğini, Ukrayna-Rusya krizinin savaşa dönmemesi için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi:

Azerbaycan komşularımızda olan devletlerde barışın olması taraftarıdır. Azerbaycan yakın devletlerinden herhangi birinde problem olmasının toprak bütünlüklerini bozulması taraftarı değildir. Ve bununla ilgili Azerbaycan’ın ne imkanları varsa onlardan yararlanılacak ve bu devletlerin arasında insanların ölmemesi savaşların olmaması için çabalarını devam ettirecektir.

“KARDEŞ DEVLET KAZAKİSTAN’DA UMARIZ TEKRARLANMAZ”

Büyükelçi, Kazakistan’daki hükümet karşıtı protestoları da değerlendirdi. Bir an önce bitmesini umut ettiklerini açıkladı:

Kazakistan bizim için kardeş devlet. Bizim kan kardeşimiz can kardeşlerimizdir. Kazakistan’ın toprak bütünlüğü ve devletin dayanıklı olması bizim için önemlidir. Maalesef can kayıplarının insanların öldüğü olaylar oldu. Ümit ediyoruz ki Kazakistan devleti ve milleti bu olayların bir daha tekrarlanmaması konusunda önemli adımlar atacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.