Kim arakçı: Ahmet Hakan hem suçlu hem güçlü

Odatv, 8 Mart’ta “Erdoğan’ın gölge kabinesi: Hakan Fidan ve İbrahim Kalın bakan olacak” haberini yaptı. Hürriyet yazarı Hande Fırat ise 10 Mart’ta Odatv’nin haberini “kulis” olarak tekrar yazdı.

Türkiye, siyasetteki son gelişmeleri ve kulis bilgilerini Odatv’den öğrendi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Meral Akşener ile yapacağı görüşmeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopterinden attığı milletvekiline kadar siyasi gündemden ilk Odatv okurları haberdar oldu.

Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhur İttifakı için tasarladığı seçim planının önemli bir parçası olan “Gölge Kabine” projesini de ilk kez Odatv duyurdu.

8 Mart’ta yayınlanan haberde şu ifadeler kullanıldı: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmalarına ‘Gölge Kabine’ açıklayarak başlayacağı belirtildi. AKP’nin ön plana çıkaracağı isimler arasında İbrahim Kalın ve Hakan Fidan’ın yer alacağı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Tayyip Erdoğan’ın kabinesinde Dışişleri Bakanlığı’na, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da adı kabinede bakan olacak kişiler arasında belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Gölge Kabinesi’ndeki sürpriz isim ise damadı Selçuk Bayraktar. Baykar Tekonoloji ile savunma sanayinde önemli görevler alan Selçuk Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en çok güvendiği bakan adayı olduğu vurgulanıyor.”

Daha sonra Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat, Odatv’nin kulis haberini 10 Mart’ta tekrar yazdı, içine sadece eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de yeni kabinede yer alacağına dair bir iddia ekledi.

Odatv’nin kaynak gösterilmeden kullanılan haberi, bu şekilde Hande Fırat’ın haberiymiş gibi binlerce okura ulaştı.

Bugün ise Hürriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, köşe yazısında şöyle dedi: “Hande’nin araklanan kulis haberleri… İlk kez Hürriyet Ankara temsilcisi Hande Fırat yazdı. Günler önce.

Verdiği kulis bilgileri şunlardı: Erdoğan, Mehmet Şimşek’i ‘Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı’ yapacak. (Erdoğan bunu nasıl yapacak? Tabii ki ‘seçilirse’ yapacak. Değil mi Hande?) Hakan Fidan ile İbrahim Kalın da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacakmış. (Tabii ki Erdoğan ‘seçilirse’. Bak, yine ‘seçilirse’ dedim.)

Hande’nin verdiği kulis bilgileri, genellikle doğru çıkar. Buna güvenip günler sonra bu bilgileri “yepyeni kulis bilgileri” diye verenler var. Madem beğendin kulis bilgisini. Madem vermek istiyorsun. Madem ilginç buluyorsun. Kaynak göstersene azizim.”

Halbuki bu kulis bilgisini ilk kez 8 Mart’ta Odatv yazdı, Hande Fırat ise 10 Mart’ta Odatv’nin kulis haberini kendi imzasıyla, “ilk kez” kendisi yazıyormuş gibi yayınladı.

İlgili haber: Ukrayna’yı dolandıran Türkler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir