KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması

Posted by

KKTC Dışişleri Bakanlığından bir yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) Kapalı Maraş’a ait dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalarını sürdürdüğü belirtildi.

“Kapalı Maraş ile ilgili tek yetki KKTC hükümetidir”

Açıklamada, “Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de KKTC hükümetine ilişkin olduğunu bir defa daha kayda geçirmekte fayda görmekteyiz. KKTC hükümeti, GKRY’nin sav ettiği üzere Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı almış olmayıp, halihazırda kullanıma açık bir plajda başta güvenlik olmak üzere, plajı kullananların faydasına birtakım düzgünleştirme çalışmaları başlatmıştır.” tabirlerine yer verildi.

KKTC makamlarının, Maraş’ta atılacak adımlar konusunda başta Rum tarafı olmak üzere hiçbir merciden icazet almayacağı vurgulanan açıklamada, “Dünyada daha kıymetli birçok husus dururken, GKRY’nin gerek BM gerek öteki bölgesel ve memleketler arası kuruluşları yanıltmak suretiyle meşgul etmesi büyük bir sorumsuzluk göstergesidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Maraş açılımı

KKTC’de 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Şurası toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman grupla bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC hudutları içerisindeki Maraş’ın kamuya ilişkin Demokrasi Caddesi ile kıyı kısmının bir kısmı 8 Ekim 2020’de açılmıştı.

Bakanlar Heyeti kararıyla 12 Temmuz 2021’de Maraş açılımının ikinci kademesi kapsamında bir bölge daha askeri olmaktan çıkarıldı ve böylece Maraş’ın yüzde 3,5’lik kısmı sivilleştirildi.

AA’nın haberine nazaran Türkiye ve KKTC makamları, Maraş’ta taşınmazı olan Rumlara ve başka vatandaşlara, Taşınmaz Mal Komitesine müracaat yapmaları davetlerini yineliyor.

Gelecekte eski sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş’ın tamamının Türk idaresinde açılması hedefleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.