Lider Aras: Bodrum’u Akdeniz’in başkanı yapmak istiyoruz

Posted by

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Bodrum Belediyesi’nin dayanağıyla Malta’da 12-14 Haziran tarihlerinde Akdeniz Turizm Forumu katıldı.

16 Akdeniz ülkesinin katıldığı forumda konuşma yapan Aras, Bodrum’un dünyanın dört bir yanından üst seviye gelire sahip turistlerin uğrak noktası haline geldiğini belirtti. Bodrum’un dünyaca ünlü markaların buluştuğu bir destinasyon olma yolunda söyleyen Aras, “Dünyaca ünlü otel ve restoran zincirleri kente girmek için kıyasıya rekabet halinde. Mega ve üstün yatlara hizmet veren markalar ile kıymetli konut markaları da Bodrum’da yatırım için fırsat kolluyorlar. Şu anda Bodrum’a yapılacak yatırım bir fırsat olarak görülüyor. Zira Bodrum tarihiyle olduğu kadar cümbüş kesimi, gastronomisi ve lisanlara destan mavi seyahatiyle; yelken sporları ile kültür ve sanatın başşehri olma yolunda ilerlemesiyle isminden kelam ettiriyor” dedi.

TURİSTLER ‘YERYÜZÜ CENNETİ’ OLARAK TANIMLIYOR

3 bin 500 yıllık tarihi, doğal hoşlukları ve özgün mimarisiyle öne çıkan Bodrum’un yerli ve yabancı turistlere mesken sahipliği yaptığını belirten Lider Aras, turistlerin bölgeyi ‘yeryüzü cenneti’ ve ‘güzelliklerin buluştuğu yer’ olarak tanımladığını söz etti. Bodrum’un Akdeniz’in en değerli destinasyonlarından biri olduğunu vurgulayan Aras, “Elimizdeki varlıklar ve sahip olduğumuz potansiyel Akdeniz’deki öbür tüm destinasyonlardan daha fazla. Popülaritemiz çok yüksek. Bodrum’u Akdeniz’in başkan turizm merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.

İKLİM İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM

Konuşmasının devamında sürdürülebilir turizm gerekliliklerine değinen Aras, sürdürülebilir turizm için bilgi ve teknolojiyi daha faal, süratli ve hassas hale getirmek istediklerini belirtti. Etraf ve iklim konusunda dertli olan ülkelerin orta ve uzun vadede yararlı çıkacağını söyleyen Aras, “Kısa müddet evvel AB Kurulu’nun 2030 yılını hedefleyen 5 misyonundan biri olan İklim Değişikliğine Ahenk ve Toplumsal Değişimine dahil olduk. Tüm ülkelere de bu hususta hassas olmaları ve turizmde sürdürülebilirliği yakalama davetinde bulunuyoruz. Turizm kaynaklarını yanlışsız kullanan ve tahrip etmeyen ülkeler bu varlığı geleceğe miras bırakabilir” tabirlerini kullandı.

Turizm bölümündeki dönüşümden de bahseden Aras, turizmi karbon ayak müsaadeden arındırmak için yeni tahlillerin üretilmesi ve yeniliği artıran yatırımların yapılması gerektiğini belirtti.

MALTA CUMHURBAŞKANI’NDAN ARAS’A ÖDÜL

Akdeniz’i kalkındıran isimlere teşekkür plaketleri sunulan gecede Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras da turizm alanında yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Malta Cumhurbaşkanı George Vella tarafından muvaffakiyet mükafatına layık görüldü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.