Mali’de esir 49 Fildişi Kıyısı askerine ağır suçlama

Posted by

Mali basınında çıkan haberlere nazaran, Bamako Savcılığı, “devletin güvenliğini tehdit” suçlaması yönelttiği 49 askeri cezaevine gönderdi.

Mali askeri hükümeti, 10 Temmuz’da ülkeye gelen 49 Fildişi Kıyısı askerini, “görev buyruğu olmaksızın” savaş silahları ve mühimmat tuttuklarını tez ederek “paralı askerler” olarak yargılanmaları için başşehir Bamako’da gözaltına almıştı.

Askerler o tarihten bu yana gözaltında tutuluyordu.

BM DE ÖZGÜR BIRAKMA DAVETİ YAPTI

Fildişi Kıyısı hükümeti, gözaltına alınan askerlerinin iki ülke ortasında üzerinde muahedeye varılan bir kontrat kapsamında Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunu (MINUSMA) desteklemek için Mali’de bulunduğunu savunarak, özgür bırakma daveti yapmıştı.

Mali hükümeti, bu olayın akabinde MINUSMA’nın tüm askeri ve polis birlikleri rotasyonlarını askıya almıştı. Fildişi Kıyısı askerlerini savunan MINUSMA Sözcüsü Olivier Salgado da açıklamaları nedeniyle Mali makamları tarafından hudut dışı edilmişti.

Fildişi Kıyısı ve Mali ortasındaki krizin tahlilinde Togo da arabuluculuk rolü üstlenmişti.

Afrika Birliği Periyot Lideri ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’in de gün içinde Mali’deki cunta hükümetiyle bahse ait görüşmeler yapması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.