Marmaris’te çevrecilere 2’nci gözaltı

Posted by

Marmarisli çevrecilerin Ulusal Parklar hududu içindeki demir kapının 450 metre daha aşağıya çekilmesini sağlamalarının akabinde polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Kızılbük Koyu’nda SİNPAŞ GYO’nun otel-devre mülk projesine karşı çıkarak hukukî kazanımlar elde eden Marmarisli çevrecilere çeşitli yasal yaptırımlar uygulanıyor. Daha evvel ulaşımı engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 12 kişi hür bırakılmıştı. Bugün çevrecilerin bir yeni hukuk savaşını kazanarak Ulusal Parklar hududu içindeki demir kapının 450 metre daha aşağıya çekilmesini sağlamalarının akabinde polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

KENT KURULU AVUKATI: HAREKET OLMADI Kİ TUTUKLAMA OLSUN

Kent kurulu Avukatı Dilek Alper rastgele bir hareketin olmadığını bu nedenle de gözaltıların yanlış olduğunu belirterek, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

* “2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten 3 kişi gözaltında. Bir avukat olarak emniyete giderek kimlerin gözaltına alındığını öğrenmek istedim lakin kapıları açmadılar. Kimse bir yere yürümedi, şov de yapmadılar.

* Yalnızca Ulusal Parklar kapıyı kaldırınca biz aşağıya hakikat yürüdük. İkinci kapı yapıldı. Ulusal Parklar Müdürü gelerek bu kapının da kaldırılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine biz de oraya bir çadır kurarak nöbete devam etmek istedik.

* Buradan çıkmamız istendi. Biz de Ulusal Parklar hududu içerisinde olan bu kapı da kaldırılmadan buradan çıkamayacağımızı, nöbete devam edeceğimizi söyledik.

* Biz Kent Kurulu Lideri Ufuk Söylemez ile aşağıya indiğimiz sırada Halime Şaman arayarak gözaltına alındıklarını söyledi.”

SAĞLIK DENETİMİNE GÖTÜRÜLDÜLER

Gözaltına alınanların cep telefonları alınarak ‘sanki teröristmiş üzere sıhhat denetimine de götürüldüklerini’ belirten Alper, “Bizler emniyet müdürlüğü önünde bekliyoruz. Polisler arkadaşlarımıza orantısız güç kullandı. Halime Şaman araca bindirilirken başı kapıya sıkışmaktan zahmetle kurtuldu. Bana da polis ‘10 dakika ile yırttın burada olsan seni de gözaltına alacaktık’ dedi. Bu neyin eforu. Arkadaşlarımızın bugün yaptıklarının hepsi manzaralarla sabit. Kim neyin peşinde? Kanunlara hürmet duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.