Menderes Belediyesi 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü söyleşisi düzenledi

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü, 1921 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası gün olarak ilan edilmesinin ardından her yıl aynı tarihte dünya çapında kutlanmaya başladı. O tarihten günümüze kadar Türkiye’de de büyük bir coşku ve hassasiyet ile kutlanıyor.

Bu yıl ki anma ve kutlamalar buruk

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen iki büyük deprem yaşanmış ve on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş yüz binlerce vatandaşımız evsiz kalmıştı.  Türkiye’nin her yerinde bu yıl 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü bunun burukluğu ile karşılandı.

Dünya emekçi kadınlar söyleşisi

Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kent Konseyi, Kültür ve Yaşam derneği işbirliği ile 8 Mart saat 18:00’de Menderes Ömer Halisdemir parkı yanında bulunan Amfi tiyatroda yoğun katılım ile 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü söyleşisi düzenledi.

Birçok kadın konusu farklı boyutları ile ele alındı

Moderatörlüğünü Menderes kent konseyi kadın meclisi başkanı Hanife Öztürk’ün yaptığı söyleşide konu başlıkları ve katılımcıları şu şekilde;

Avukat Özlem Balım; “Cumhuriyet devrimleri sonrası Türkiye’de kadın hakları”, emekli felsefe öğretmeni Hatice Yağız; “Toplumsal cinsiyet eşitliği”, Menderes kadın dayanışma merkezinde görev yapan Psikolog Işıl Eldaş Bilir ve Sosyal Hizmet Danışmanı Sibel Çelik ise kendi alanlarında sunumlar gerçekleştirdi.

Gelecekten umutluyuz

Konuşmalarında özelikle kadınların yaşadığı tüm olumsuzların son bulması arzusunda oldukları ve bunun için mücadeleye devam edecekleri paydasında buluşan konuşmacı ve katılımcılar gelecekten umutluyuz. Türkiye’nin 100. yılında tüm bu şiddet, ayrıştırıcı ve cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkacağı kanısındayız dediler.

Başkan V. Özkan ev sahipliğinden mutluyum

Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan; “ derin üzüntüler içerisinde olduğumuz şu günlerde, böyle anlamlı bir günde, böyle güzel konuların konuşulduğu söyleşiye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu bugün ve her gün kadınlarımızın ve özellikle şiddet mağduru tüm kadınların yanında yer almaya ve her türlü imkanı sunmaya hazır olduklarını” söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir