Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ‘Beşar Esad’ sorusuna cevap

Posted by

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ait soruyu, “Şu anda bu türlü bir temas kelam konusu değil. Cumhurbaşkanımız esasen o soruya karşılık verdiler. Uzun vakittir Putin ve Rus yetkililer, ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yararlı olacağını söylemişlerdi. Bir orta istihbaratlar ortasında görüşmeler olmuştu. Daha sonra kesinti oldu. Artık tekrar başladı. İstihbaratlar ortasındaki görüşmelerde birçok mevzu gündeme geliyor” diye yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı hasebiyle bugün bir basın düzenledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“DİPLOMASİNİN NASIL EVRİLİDİĞİNİ, NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ TARTIŞTIK”

 • Yaptığımız toplantılarda diplomasinin nasıl evrildiğini, neler yapmamız gerektiğini, nasıl siyasetler üretmemiz gerektiğini tartıştık. Çok ağır ve kapsamlı, ancak bir o kadar da verimli bir haftayı geride bıraktık.
 • Yurt içinde olsun, yurt dışında olsun Türkiye markasını yüceltmek için yakın çalıştığımız doğal ortaklarımız var. TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, THY ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki tüm çalışma arkadaşlarımıza iş birlikleri için gönülden teşekkür ediyoruz.
 • Vatandaşlarımıza sunduğumuz konsolosluk uygulamalarımızı da ele aldık. Üç yeni uygulamayı hayata geçirdik. Yapay zekadan faydalanıyoruz konsolosluk hizmetlerimizde. İşitme engelli vatandaşlarımız için manzaralı davet alma hizmetimizi devreye soktuk. Konsolosluk davet merkezlerimizi, anlık bağlantı platformları üzerinden erişim ile güçlendirdik.
 • Türkiye, 255 dış misyonu ile dünyada en geniş diplomatik ağa sahip birinci 5 ülke ortasında. Dünyanın beş kıtasında gözü, kulağı, eli olan Dışişleri Bakanlığı’mız var.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA İLE KURULAN SİSTEMİN BİRİNCİ TOPLANTISI 26 AĞUSTOS’TA GERÇEKLEŞECEK”

Çavuşoğlu, konuşmasının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsveç, Finlandiya ve Türkiye ortasında imzalanan üçlü muhtıraya ait soru üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

 • İsveç ve Finlandiya’nın, şimdi bu evrakta ve açıklamalarıyla taahhüt ettiklerini yerine getirmediklerini görüyoruz. Bu istikamette bir adım görmedik. Açıklamaları var, niyetli olduklarını söylüyorlar. Ancak biz, somut adım görmek istediğimizin daima altını çiziyoruz. Somut adımların takibini yapmak için onların teklifiyle o sistem kuruldu. Biz, temmuz ayında bir ortaya gelme teklifinde bulunduk. Bir an evvel hangi adımların atılıp atılmadığını görmek istiyoruz. Fakat bizim için bir vakit baskısı yok. Terörle çabada elbette var fakat NATO üyesi olmak isteyen ülkeler onlar. 26 Ağustos’ta bu sistem birinci toplantısını gerçekleştirecek.

“SUUDİ ARABİSTAN VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İLE YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ MISIR İLE DE YAKALAMAK İSTERİZ”

Çavuşoğlu, Ermenistan, İsrail ve Mısır ile devam eden olağanlaşma sürecine ait ise şu açıklamalarda bulundu:

 • Uzun yıllar büyükelçilerimizin açık olduğu ülkeler var. Bunlardan ikisi İsrail ve Mısır. Bir olağanlaşma süreci başladı. Olağanlaşma süreci demek; unsurlarımızdan vazgeçmemiz demek olmadığını söylüyoruz. Bilhassa Filistin-Kudüs konusunda. İsrail ile olağanlaşma konusunda adımlar da atıyoruz. Lapid’in Türkiye ziyaretinde de tekrar büyükelçi atamak için çalışma başlattığımızı duyurduk. Şu anda İsrail’de bir seçim ortamı var. Seçimlere kadar olur mu, olmaz mı, bir şey diyemem.
 • Suudi Arabistan ve BAE ile yakaladığımız ivmeyi Mısır ile de yakalamak isteriz. Fakat yeni misyonlar da açıyoruz. Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek.

“ERMENİSTAN’IN BİRAZ DAHA YÜREKLİ OLMASI LAZIM”

 • Azerbaycan ile eşgüdüm içerisindeyiz. Bu mevzuda bazen Ermenistan’ın rahatsızlık duyduğunu da öğreniyoruz. Fakat biz, en başından beri, genel manada Güney Kafkasya’daki normalleşmeden bağımsız düşünmenin mümkün olmadığını söylüyoruz. Ermenistan ile olağanlaşma diyaloğumuz her ne kadar ikili olsa da tüm Güney Kafkasya’nın istikrarı için hepimizin adım atması lazım. Bu mevzuda Ermenistan’ın biraz daha gözü pek olması lazım, oyalama taktiklerinden vazgeçmesi lazım.

“AB TARAFINDAN ŞİMDİ SAMİMİ BİR GÖRÜŞME YAKLAŞIMI GÖRMÜYORUZ”

Türkiye’nin AB üyelik sürecine ait soru üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

 • Bizden bağımsız olarak, genişleme siyasetindeki sıkıntılardan ötürü, üyelik sürecimizle ilgili maalesef bir aralık görmüyoruz. Lakin biz, ‘Teknik manada siyasi mahzurları kaldırın, her mevzuyu görüşmeye hazırız, müzakereye de hazırız’ diyeceğiz. Fasıllar var, öteki mevzular var. Vize serbestisi ile ilgili mesela. Bir taraftan geri kalan kriterlerle ilgili çalışırken AB tarafından şimdi samimi bir görüşme yaklaşımı görmüyoruz. Biraz oyalamaca da var. Bugün Avrupa’da problemler var. Bu problemlerin çözülmesi konusunda ortaya irade koyabilen tek ülke Türkiye. AB de eminim uğraş sarf ediyordur ancak ortaya irade koyan tek ülke Türkiye.

“OPERASYONDA ÖBÜR ÜLKELERLE TAKVİM OLUŞTURMAYIZ”

Çavuşoğlu, Suriye’ye yönelik mümkün yeni operasyona ait de şu bilgileri verdi:

 • Operasyonda öteki ülkelerle takvim oluşturmayız. Bilhassa kazaların çıkmaması için orada bulunmaması gerekenler de dahil, bulunanlara da operasyonlarımız başladığı vakit bilgi veriyoruz. Sonuçta bizim gayemiz teröristleri temizlemek. Bilhassa Suriye’de bize saldıran hem de Suriye içinde bölücü bir ajandası olan teröristleri temizlemek için bu harekatları yapıyoruz. Bir taraftan alanda terörle çabamızı sürdürürken ASTANA formatının gayesi, bu sorunu bir tahlile kavuşturmak. Bunun yolunun da siyasetten ve diplomasiden geçtiğini söylüyoruz.

“SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ KONUSUNDA TÜRKİYE BİR İRADE ORTAYA KOYUYOR LAKİN YUNANİSTAN VAKTE OYNUYOR”

Türkiye-Yunanistan bağlantılarına ait soruya Yunanistan ile ayaküstü selamlaşma dışında bir görüşme yapılmadığını belirterek yanıt veren Çavuşoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

 • Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı lobi çalışmalarından sonra ayaküstü selamlaşmanın dışında bir görüşme olmadı. İnanç Arttırıcı Adımlar konusunda toplantıya konut sahipliği yapma sırası bizde lakin Yunanistan yıllardır gelmiyor. İştiraki görüşmeler var. Tüm problemlerin kapsamlı bir halde çözülmesi konusunda Türkiye bir irade ortaya koyuyor lakin Yunanistan vakte oynuyor. Bilhassa bize yakın adalarda, Lozan ve Paris Barış muahedeleriyle koşullu bir halde Yunanistan’a verilen adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı ortada. Bunu BM gündemine ve memleketler arası toplumun gündemine de taşıdık.

“BAĞLANTISIZLAR TOPLANTISI’NDA SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI İLE KISA BİR SOHBETİM OLDU”

Çavuşoğlu, Erdoğan ve Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ortasında bir görüşmenin planlanıp planlanmadığına ait soruya da şöyle yanıt verdi:

 • Şu anda bu türlü bir temas kelam konusu değil. Cumhurbaşkanımız zati o soruya yanıt verdiler. Uzun vakittir Putin ve Rus yetkililer, ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yararlı olacağını söylemişlerdi. Bir orta istihbaratlar ortasında görüşmeler olmuştu. Daha sonra kesinti oldu. Artık tekrar başladı. İstihbaratlar ortasındaki görüşmelerde birçok husus gündeme geliyor.
 • Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile da kısa bir sohbetim oldu, o toplantı marjında. Orada da bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Fakat başka taraftan muhalif olan Suriyelilerle rejim ortasında barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da bu türlü bir durumda dayanak olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.