Moody’s, Türk bankalarının sağlam olduğunu belirtti

Posted by

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Ülke Riskleri Kümesi Kıdemli Lider Yardımcısı Kathrin Muehlbronner, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri kıymetlendirdi.

“Büyümeye karşı iyimseriz”

Muehlbronner, Türkiye ile ilgili değerlendirmesinde, “Büyümeye ait görece hala iyimseriz. Türk Lirası’nda yaşanan kıymet kaybı nedeniyle ihracat uygun seyrediyor. İhracatçılara ve yatırımlara verilen açık teşvikler mevcut” sözünü kullandı.

“Hükümet halka takviye verdi”

Muehlbronner, hükümetin, verdiği dayanaklar yoluyla halkın en fakir kısmını enflasyona karşı muhafazaya çalıştığını söyledi.

Muehlbronner, “Turizm (önümüzdeki dönemde) epey düzgün olabilir. Türkiye’nin (bu yılın sonunda) yüzde 3 civarında bir büyüme kaydetmesini bekliyoruz. Hatta bu yılın sonunda büyüme bunun biraz üzerinde bile gerçekleşebilir. (Türkiye’de) Geçen yıla nazaran yavaşlama olmasına karşın büyüme birçok ülkeye kıyasla hala oldukça âlâ sayılarda.” diye konuştu.

“Bu yıl sonunda enflasyon düşmesi bekleniyor”

Türkiye’de enflasyonun yüksek düzeylerde olduğunu belirten Muehlbronner, bu yılın sonuna yanlışsız enflasyonun baz tesiriyle mekanik bir formda düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Enflasyon yüzde 70’ten yüzde 55’e düşebilir

Aralık 2021’de enflasyonun epey yüksek düzeylere ulaştığını aktaran Muehlbronner, “(Bu yıl) Aralık ayında geçen yıla benzeri bir artış olmadıkça enflasyon dikkate kıymet halde düşecektir. Artık yılın sonuna kadar, aralık ayında, enflasyonun yüzde 70’ten yüzde 55’e düştüğü bir durumla karşılaşabiliriz.” dedi.

“Avrupa’daki büyümenin yavaşlaması yansıyabilir”

Enflasyonun hanehalkının satın alım gücünü azalttığını söz eden Muehlbronner, Avrupa’da ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olması nedeniyle bu durumun Türkiye’ye kimi tesirleri olabileceğini kaydetti.

“Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Hesabı olumlu bir adım”

Kathrin Muehlbronner, Türkiye’nin gelecek devir ekonomik görünümüne ait risklerin; enflasyon, kur baskısı ve genişlemeci nakdî siyasetler olduğunu belirterek, Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın olumlu bir adım olduğunu söyledi.

“Hesaplar ortasında geçiş var lakin bankacılık sisteminde çıkılmıyor”

Muehlbronner, devamla şunları kaydetti: Natürel ki uygulama (Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Hesabı), para ünitesinin dengelenmesine yardımcı oldu. Bu eser ile mevduatların dolarizasyonu yaklaşık 10 puan azaldı. Böylelikle şu anda dolar cinsinden mevduatlarda, son para ünitesi krizi öncesindeki düzeylere dönüldü. Bu natürel ki müspet bir adım. Gözlemlediğimiz bir öbür müspet öge ise yüksek enflasyona, Fed’in nakdî sıkılaştırmasına, (küresel) tansiyonlara karşın mevduat sahiplerinin Türk bankalarına olan inancı devam ediyor. Mevduat sahiplerinin Türk Lirası ve ABD doları ortasında geçişler yaptığını görüyoruz. Ama kimsenin parasını (bankacılık sisteminden) çıkardığını görmüyoruz.”


“Türkiye’de bankaların performansları son derece iyi”

Muehlbronner, Türkiye’de bankaların performanslarının son derece uygun olduğunu vurgulayarak, “Türk bankaları sağlam ve açık bir formda ekonomik dengelenmenin sağlanmasındaki kıymetli ögeler ortasında. İhracatçılar, Türk lirasındaki düşüşten faydalanıyor. Türk iktisadı her vakit dirençli oldu. Büyük ve çeşitliliği olan bir iktisat.” tabirlerini kullandı.

“Değişikliklerden Türkiye olumlu istikamette etkilenebilir”

Türkiye’nin global ekonomik görünümde yaşanan kimi değişikliklerden olumlu istikamette etkilenebileceğine işaret eden Muehlbronner, “Türkiye, Avrupalı şirketlerin üretimlerini daha yakın noktalara çekmesinden büyük oranda faydalanabilir. Avrupa, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı pozisyonunda. (Avrupalı) Şirketler, tedarikçilerine tam olarak bağlanmış durumda. Türkiye, bu durumdan yararlanabilir.” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.