Özgecan Aslan meydanındaki ağaca asit enjekte edildi

Posted by

Özgecan Aslan cinayeti Türkiye’nin yaşadığı en trajik bayan cinayetlerinden biri olarak hafızalardaki yerini koruyor.

Bu kapsamda Mersin’in Yenişehir ilçesi Adnan Menderes kıyısındaki Özgecan Aslan Barış Meydanı da Özgecan’ın isminin yaşatılması bakımından en değerli noktalardan biri.

Ağaç kurumaya başladı

DHA’nın haberine nazaran meydanın simgesi haline gelen yarım asırlık kauçuk ağacının yaprakları ise 10 gün evvel kurumaya başladı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye gelen Orman Bölge Müdürlüğü takımlarının yaptığı incelemede ağacın toprakla buluştuğu kök noktasından matkapla 9 delik açıldığı ve içerisine sıvı enjekte edildiği belirlendi.

Ağacın gövdesine asit gibisi husus enjekte edildi

Deliklerdeki sıvıdan alınan numunenin yapılan incelemesi sonucunda ağacın gövdesine asit gibisi bir unsur enjekte edildiği saptandı. Orman Müdürlüğü, elde edilen laboratuvar sonuçları ve tutanakları yasal süreç yapılması için Mersin Valiliği’ne bildirdi.

Kuruyan yapraklar ve kollar kesildi

Belediye grupları tarafından kuruyan yapraklar ve kısımlar kesildi. Bu kapsamda ağacın kurtarılması için açılan delikler saf su ile temizlenip, aşı macunu ile kapatıldı.

Ziraat mühendisi Deniz Gürbüz, hala canlı olan ağacın kurtarılabileceğini söyledi. Gürbüz, “Genelde park ve bahçelerde gördüğümüz kauçuk ağacıdır. Ağaç bir çok nedenden kaynaklı kuruyabilir. Bunlardan bir tanesi kimyasal taraftan olabilir. Zirai ilaç ya da asitlerden kaynaklanabilir. Ağaç yeşil ve büyük kısımları var iken budama geçirmiş.

Gençleştirme budaması yapılmış. Gençleştirme budaması yapılırken ağaç zayıf düşmüş. Zayıf düşen bitkiye hastalık zararlısı çok çabuk gelebilir. Bu da ağacı kurutur. Ayrıyeten burası dolgu alanı. Ağacın gövdesi büyük, hasebiyle saçak köklerinin de büyük olduğunu gösterir.

Bu nedenle kökün daha fazla alana yayılamadığı ve etrafı betonla örtülü olmasından kaynaklı hastalanmış olabilir. Ağaç şu an ölmüş ya da kurumuş değil. Ağaç hala canlı. Kuruma varsa engellemek için canlandırıcı özel eserler kullanarak bitkiyi eski haline getiririz” diye konuştu.

“Ağaç benimle birlikte büyüdü”

Çevre sakini Ayhan Ayık (74) ise, “Ağacın dikildiği günü hatırlıyorum. Ağaç benimle birlikte büyüdü. Yazın gölgesine gelip otururduk, beşerler tabanında oturup nefeslenirdi. Buranın sembolüydü. Kim ağaçtan ne ister anlamadık. Bunu yapan tabiatın düşmanıdır. Orman yakmaktan farkı yok. Ha yakmışsınız ha zehirlemişisiniz birebir şey” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.