Putin, Avrupa’ya sonunda bunu da yaptırdı: Belçika’da gaz israfına mahpus geliyor!

Posted by

Ukrayna savaşı sebebiyle Rusya’yı cezalandırmak isteyen Avrupa kendi ayağına sıktı. Rusya, tavan fiyat uygulama kararı alan Avrupa’ya misilleme olarak vanaları kapattı, gaz fiyatları bir günde yüzde 30 artış gösterdi. Enerji krizi iflasları beraberinde getirirken AB ülkeleri tahlil için katı önlemleri uygulamaya koyuyor.

Almanya kamu binalarının ışıklarını söndürürken, İsviçre’de tasarruf önlemlerine uymayanlara mahpus cezası gündeme geldi. Fransa süratli tren seferlerini azaltmayı planlıyor. Güç krizi enflasyon ve besin fiyatlarında artışı tetiklerden öteki yandan Avrupa’yı kuraklık korsu sardı. Buğday, mısır ve ayçiçeği üzere temel eserlerde rekolte düşüşleri Avrupa’yı açlığa sürüklüyor.

TV YARIŞINDA 4 AYLIK FATURA İKRAM EDİLDİ

Bir İngiliz TV programının, çarkıfelek oyununda ödül olarak dört aylık güç faturası eklemesi seyircileri hayrete düşürdü. Birçok kişi güç faturası ödemesinin bir ödül hâline gelmesinin, Birleşik Krallık’taki hayatın “distopya” ya dönüştüğünün işareti olarak yorumladı. Bir izleyici de yemek kuponlarının ve okul üniformalarının çarka eklenmesi gerektiğini öne sürdü.

“Kazanmak için Döndür” isimli müsabaka İngiltere’de epey tanınan… Çarktaki nakit mükafatlarına eklenen “4 aylık elektrik faturası” krizin boyutunu gösteriyor.

FRANSA SÜRATLİ TREN SEFERLERİNİ AZALTIYOR

Fransa’da hükûmet güç tasarrufu için tren seferlerini azaltmaya hazırlanıyor. Fransız resmî demir yolu şirketi SNCF’den büyük elektrik ezası durumunda kışın tren sayısını azaltma senaryolarını etrafl ıca ele almaları talimatı gönderdi. SNCF’in günlük 1.000 yüksek süratli tren (TGV) ve14 bin bölgesel ekspres nakliyat (TER) filosunun harcadığı güç Fransa’nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 1 ila 2’sine ya da Paris ile Marsilya’nın yıllık elektrik tüketiminden fazlasına denk geliyor. SNCF tasarruf kapsamında aldığı bir dizi önleme karşın şu an 400 milyon avro elektrik faturası ödüyor.

CERN’DE ÇALIŞMALAR DURABİLİR

Enerji krizi Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki (CERN) deneylerin durmasına yol açabilir. CERN’in güç idaresi sorumlusu Serge Claudet, ülkede elektrik zahmetinin krize evirilmesi hâlinde, merkezdeki mevcut deney faaliyetlerinin bir müddetliğine durdurulmasına dair plan taslağı hazırladıklarını söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa hududu yakınlarında yer alan CERN, deney çalışmalarının ağırlaştığı sırada 200 megavat elektrik tüketiyor. Tabiattaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) da CERN’de çalıştırılıyor.

FİRMALAR BİR BİR İFLAS EDİYOR

Enerji krizi firmaları da vurdu. Almanya’da fabrika siparişleri altı aydır düşüyor. Ülkede temmuzda aylık bazda yurt içi siparişlerde yüzde 4,5 düşüş görülürken yabancı siparişlerde ise yüzde 1,3 artış kaydedildi. Ayrıyeten Almanya’da tuvalet kâğıdı üreticisi Hakle, ham husus ve güç maliyetlerindeki artış sebebiyle iflas müracaatında bulundu. Hollandalı alüminyum üreticisi Damco da yüksek güç maliyetleri nedeniyle üretimini durdurduğunu açıkladı.

TEDBİRLERE UYMAYANA MAHPUS CEZASI

İsviçre güç tasarrufuna karşı katı önlemler alıyor. Blick gazetesinde yer alan haberde, kışın kâfi doğalgaz bulunmaması durumunda meskenlerde odaların ısı düzeyinin 19 derece, sıcak su düzeyinin ise 60 dereceyle sonlandırılacağı kaydedildi.

Bu durumda elektrikli sobaların kullanımının yasaklanacağı, sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi. Hükümetin öngördüğü tasarruf önlemlerine uymayanların 3 yıla kadar mahpus cezası yahut para cezasıyla cezalandırılabileceği vurgulandı. Öte yandan İsviçre 2023’te elektriğe yüzde 27 artırım yapacağını duyurdu.

GAZPROM’DAN KORKUTAN REKLAM

Doğalgaz sevkiyatının meçhul bir müddetliğine durdurulduğunu açıklayan Rus güç şirketi Gazprom, reklam sinemasıyla gözdağı verdi. “Ve kış büyük olacak” sloganıyla yayınladığı reklam sinemasında Avrupa için kışın sıkıntı geçeceğine dikkat çekildi.

KURAKLIK İLE AÇLIK RİSKİ ARTTI

Enerji fiyatları sebebiyle güç günler geçiren Avrupa’yı kuraklık korkusu sardı. Ukrayna’da devam eden savaş ve yükselen güç ve lojistik maliyetleri sebebiyle tasa verici boyutlara ulaşan besin fiyatlarının, çok kuraklık nedeniyle daha da artması bekleniyor. “Avrupa’da Kuraklık 2022” raporuna nazaran AB genelinde yaşanan çok kuraklık nedeniyle son beş yıllık ortalamaya kıyasla tahıl ve mısır için yüzde 16, soya fasulyesi için yüzde 15, ayçiçeği için ise yüzde 12 aşağı çekilmiş durumda. Örneğin, bu yılın temmuz ayı prestijiyle buğdayda yıllık fiyat artışı 23,7 ile AB’de yüzde 68,5’e kadar yükseldi. Makarnalık buğday ise yeniden tıpkı devirde yıllık bazda global ölçekte 31,5 artarken, birlik içerisinde ortalama yıllık yüzde 87,7 artış kaydetti.

Temmuz ayında sığır eti global ölçekte yıllık bazda artışla yüzde 4,6’da kalırken, AB genelinde 27,8’e, katı yağ fi yatı global ölçekte yüzde 24,9 artarken, AB genelinde yüzde 81,3, peynir fiyatı ise dünyada yıllık bazda yüzde 23,2 yükselirken AB genelinde yıllık yüzde 43,6 artış kaydetti. Uzmanlar son devirde güç faturalarında ve besin fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle Avrupa genelinde giderek daha fazla fakir ve dar gelirlinin besin bankalarından beslenmek zorunda kalacağı öngörüsünde bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.