Putin’den Afganistan’ın yine inşaasında AB için “yükümlülük” açıklaması

Posted by

Putin ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov, Kremlin Sarayı’ndaki görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

İki ülke ortasındaki bağları kıymetlendiren Putin, Rusya’nın, Türkmenistan’ın iktisat alanında en büyük ortaklardan olduğunu belirterek, “Geçen yıl ikili ticaret 865 milyon dolar düzeyine ulaştı, yılın birinci çeyreğinde ise yüzde 45 arttı.” dedi.

Rusya ve Türkmenistan’ın güç alanında da iş birliği yaptığına dikkati çeken Putin, sanayi alanında ortak projelerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Berdimuhammedov ile Stratejik İştirakin Derinleştirilmesi Bildirisi’ni imzaladıklarını lisana getiren Putin, kelam konusu bildirinin siyaset, ticaret, kültür, güvenlik, biyoloji ve bilgi alanlarında ilerideki ortak çalışmalar konusunda öncelikleri içerdiğini lisana getirdi.

“TÜRKMENİSTAN’IN TARAFSIZLIK STATÜSÜNE HÜRMET DUYUYORUZ”

Bölgesel ve milletlerarası sıkıntılara değinen Putin, Rusya ile Türkmenistan’ın durumlarının birçok mevzuda uyuştuğuna işaret ederek, “Rusya ve Türkmenistan, Hazar Denizi devletleri ile güvenliğin sağlanması, ekonomik paydaşlığın derinleştirilmesi, doğal kaynakların ve etrafın korunması üzere alanlarında ortak çalışmalara ehemmiyet veriyor. Aşkabat’ta 6. Hazar Doruğu ve Moskova’da 2. Hazar Ekonomik Forumu için hazırlıklar faal biçimde sürüyor.” dedi.

“Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsüne hürmet duyduklarını” lisana getiren Putin, Türkmenistan ile milletlerarası arenadaki iş birliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

“ABD İLE MÜTTEFİKLERİ, AFGANİSTAN’I KRİTİK NOKTAYA GETİRDİ”

Berdimuhammedov ile görüşmede Afganistan’daki durumu da ele aldıklarını aktaran Putin, bu ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanması gerektiğini söz ederek, “Kesin ortak görüşümüze nazaran, ABD ile müttefiklerinin, Afganistan’ın tekrar inşasında, bilhassa de mali yükümlülükleri üstlenmesi gerekiyor. Bunların 20 yıllık varlığı, ülkeyi kritik noktaya getirdi.” değerlendirmesini yaptı.

Putin, Afganistan sıkıntısına ait Moskova Formatı İstişareler kapsamında çalışmaları sürdürmeye hazır olduklarını lisana getirdi.

“DEVLETİMİZ, BİRÇOK ALANDA KÂFİ POTANSİYELE SAHİP”

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da Rusya ile münasebetlerin çeşitli istikametlerde geliştiğini belirterek, “Devletimiz, sanayi, ulaştırma, güç, tarım ve birçok alanda karşılıklı ticaret ve yatırım hacmini ve ortak projelerin sayısını arttırmak için kâfi potansiyele sahip.” açıklaması yaptı.

Rusya ile Hazar Denizi’nde hem ikili hem de çok taraflı formatlarda ağır iş birliği sürdürdüklerine dikkati çeken Berdimuhammedov, Putin ile siyasi diplomatik diyaloğu devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.