Putin’den tahıl ve gübre açıklaması

Posted by

Rusya Devlet Lideri Putin, Rusya ile Belarus’un dünya gübre muhtaçlığını gidermek için önlem alacağını söyledi.

Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile St. Petersburg’da bir ortaya geldi.

Görüşmenin başında yaptığı konuşmada Putin, Rusya ve Belarus’un dünya piyasasının en büyük gübre tedarikçisi olduğunu hatırlattı.

Dünya piyasası ve daima müşterilerin gübre muhtaçlıklarının karşılanması konusunu ele almak istediğini belirten Putin, dünya gübre ticaretinin yüzde 15’ine, kimi gübre tipleri için de yüzde 25 pazar hissesine sahip olduklarını anımsattı.

Vladimir Putin, “Gübre eksikliği elbette gelecek yılki hasat beklentilerini azaltıyor. Bütün bunlar çok üzücü. Biz ve sizinle (Belarus ile) tüketicilerimizin, müşterilerimizin taleplerini karşılamak için bize bağlı olan her şeyi yapma ve tüm tedbirleri alma konusunda anlaştık.” tabirini kullandı.

RUSYA DÜNYA PİYASASINA 50 MİLYON TON TAHIL SEVKİYATINA HAZIR OLACAK

Rusya ve Belarus’un, tahıl sevkiyatıyla ilgili problemlerinin olmadığına işaret eden Putin, müşterilerin gereksinimini gidermek için lojistik konusunu ayrıntılı ele almak gerektiğini belirtti.

Rusya’nın geçen yıl dünya pazarına 40 milyon ton tahıl tedarik ettiğini hatırlatan Putin, gelecek yılki hasat periyoduna kadar 50 milyon tondan fazla teslimat yapmaya hazır olacaklarını söyledi. Putin, Belarus’un tahıl üretimini bu yıl artırdığını lisana getirdi.

“ABD’NİN AVRUPA’DA 200 NÜKLEER SİLAHI VAR, 257 UÇAK BUNUN İÇİN HAZIR”

Rusya ve Belarus’un güvenliği konusunda da görüşlerini aktaran Putin, “Avrupa’da ABD’nin 200 nükleer taktik mühimmatı var, çoğunluğu atom bombası. Bu 200 mühimmat, NATO üyesi 6 Avrupa ülkesinde bulunuyor. Bunların kullanılması için 257 uçak hazırlandı. Bu uçaklar yalnızca Amerikan değil, bahsettiğim ülkelerin de uçakları.” diye konuştu.

Putin, ABD ve öbür NATO ülkelerinin, hudutları yakınında nükleer silahlarla uçuş eğitimine misilleme yapılmasına gerek olmadığını söyleyerek, Belarus ordusunda bulunan Su-25 uçaklarının Rusya’da modernize edilmesini teklif etti.

“ABD’NİN NÜKLEER SİLAH UÇAK EĞİTİMİNDEN ENDİŞELİYİZ”

Belarus’taki gübrelerin satışı için Rusya’nın St. Petersburg’da tahsis ettiği limandan ötürü memnuniyetini lisana getiren Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, vakitle tahsis edilen yerin genişletilmeye muhtaçlığı olup olmayacağını göreceklerini tabir etti.

Litvanya’nın, Rusya’nın Kaliningrad bölgesini izole etmek için Belarus üzerinden bu bölgeye geçişi durdurma planı yaptığını söyleyen Lukaşenko, “Bu bir cins savaş ilan etmeye benziyor. Bu tıp şeyler çağdaş şartlarda kabul edilemez.” dedi.

ABD ve NATO uçaklarının, hudutları yakınında nükleer savaş başlığı ve nükleer yük eğitim uçuşlarından çok telaşlı olduklarını ve bunun, kendilerini gerilime soktuğunu söyleyen Lukaşenko, ellerindeki Su-35 savaş uçaklarının nükleer silah taşıyabilme kabiliyetine sahip olması konusunda Rusya’dan yardım istedi.

Lukaşenko, bu durumun önemli olduğuna ve misilleme yapılması gerektiğine dikkati çekerek, Brest’ten Vladivostok’a kadar en önemli silahların kullanılmasına hazır olunması konusunu gündeme getirdiğini kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.