Somaliland ülkesinde BBC’yi yasakladı

Posted by

Somaliland Enformasyon Bakanı Saliban Yusuf Ali, başşehir Hargeisa’da düzenlediği basın toplantısında, BBC’nin hala kendilerini Somaliland halkının duymak istediği formda “demokratik bir cumhuriyet” olarak değil de “kendi bağımsızlığını ilan eden cumhuriyet” olarak tanımladığını belirtti.

BBC’nin tarafsızlığını kaybettiğini ileri süren Ali, “Bugün, 19 Temmuz prestijiyle BBC’nin Somaliland içerisinde faaliyet göstermesini yasaklama yahut askıya alma kararı verdim.” diye konuştu.

“İngiliz Somalisi” olarak isimlendirilen Somaliland, 26 Haziran 1960’ta elde ettiği bağımsızlığın akabinde 1 Temmuz 1960’ta “İtalyan Somalisi” olarak isimlendirilen bugünkü Somali ile birleşme kararı almıştı. 1969’dan 1991’e kadar Somali’nin başında kalan ve askeri darbeyle iş başına geçen Siad Barre, 1980’li yılların sonlarında patlak veren iç savaşın akabinde muhaliflerce devrilmişti.

Muhalif kümelerin merkezi hükümet kurmayı başaramayıp birbiriyle çatışmaya başlamasının akabinde Somaliland, 1991’de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.