Taliban, havalimanlarının işletilmesi için BAE’yle mutabakat imzalayacak

Posted by

Afganistan’da geçen yaz iktidarı ele geçiren Taliban, Türkiye’nin de ilgilendiği ülkedeki havalimanlarının işletmesiyle ilgili olarak BAE’yle mutabakat imzalanacağını duyurdu.

Taliban, Afganistan’daki havalimanlarının işletilmesi için Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) muahede imzalanacağını açıkladı.

Reuters’ın aktardığı habere nazaran, Taliban başkanlarından Molla Abdülgani Baradar, açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Baradar’ın BAE ile misyon paylaşım muahedesini duyurduğu bildiri, Türkiye ve Katar’ın da dahil olduğu aylardır süren görüşmelerin akabinde geldi.

BAE, Türkiye ve Katar, bir müddettir Taliban’la Kabil’deki ve Afganistan’daki öteki havalimanlarının işletilmesi için görüşmeler yürütüyordu. Türkiye ve Katar, havalimanlarının işletilmesine ve güvenliğine takviye için Afganistan’a süreksiz teknik gruplar göndermişti.

Afganistan’da stratejik değere sahip Kabil Hamid Karzai Havalimanı ve öteki havalimanlarının işletilmesi, Taliban’ın ağustosta iktidarı ele geçirmesinin akabinde tartışma yaratmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.