Türkiye-Litvanya! Olası 11’ler

Posted by

A Ulusal Futbol Kadrosu, UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme’deki dördüncü maçında ​​​​​Litvanya ile karşı karşıya geliyor.

İzmir’de Gürsel Aksel Stadı’nda oynanacak çaba, saat 21.45’te başlayacak. Çaba, TRT 1’den naklen yayımlanacak.

Müsabakada, Fransa Futbol Federasyonundan bayan hakem Stephanie Frappart düdük çalacak. Frappart’ın yardımcılıklarını tıpkı ülkeden Mikael Berchebru ve Cyril Mugnier yapacak. Müsabakanın dördüncü hakemi ise Mikael Lesage olacak.

Ay-yıldızlı takımda Rıdvan Yılmaz, sakatlığı nedeniyle aday takımdan çıkarıldı. Ulusal grupta sakatlığı bulunan Enes Ünal’ın durumu maç saatinde netlik kazanacak.

Gruptaki birinci maçında Faroe Adaları’nı 4-0, ikinci müsabakasında deplasmanda Litvanya’yı 6-0 ve son uğraşında Lüksemburg’u 2-0 mağlup eden ulusal grup, 9 puanla başkan durumda bulunuyor. Litvanya ise şimdi puanla tanışamadı.

Gruptaki başka maçta ise Lüksemburg, Faroe Adaları’nı konuk edecek.

2022’deki altıncı maç

Milliler, Litvanya gayretiyle 2022 yılındaki altıncı maçını oynayacak.

Ay-yıldızlı grup, bu yıl oynadığı 5 maçta 15 gol atarken, kalesinde ise 6 gol gördü.

Milli kadro, bu yıl oynadığı birinci maçta deplasmanda Portekiz’e 3-1 mağlup olmuştu. Ulusal grubun tek golü Burak Yılmaz’dan gelmişti.

Bu yılki ikinci uğraşında İtalya ile hazırlık maçında karşı karşıya gelen ay-yıldızlılar, rakibine 3-2 yenildi. Ulusalların, bu karşılaşmadaki gollerini Cengiz Ünder ve Serdar Dursun kaydetti.

Milli grup, bu yıl çıktığı üçüncü maçta ise Faroe Adaları’nı Cengiz Ünder, Halil Dervişoğlu, Serdar Dursun ve Merih Demiral’ın golleriyle 4-0 yendi. Ulusallar, dördüncü maçında ise Litvanya’yı Doğukan Sinik (2), Serdar Dursun (2), Yunus Akgün ve Halil Dervişoğlu’nun golleriyle 6-0 mağlup ederken, son çabasında Lüksemburg’u Hakan Çalhanoğlu ve Serdar Dursun’un golleriyle yendi.

Ay-yıldızlı takım, geçen yıl oynadığı 16 müsabakada 8 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşarken, bu maçlarda 32 gol atıp, kalesinde 25 gole pürüz olamadı.

Türkiye 608. maçına çıkıyor

A Ulusal Futbol Ekibi, Litvanya maçıyla tarihinde 608. kere alana çıkacak.

Ay-yıldızlılar, 99 yıllık tarihinde 330’u resmi, 277’si özel 607 maç oynayıp, biri hükmen olmak üzere 233 galibiyet, 144 beraberlik ve 230 mağlubiyet yaşadı.

Milli ekip, 260’ı deplasmanda, 264’ü konutunda, 83’ü de tarafsız alanda çıktığı maçlarda, 3’ü hükmen galibiyetten toplam 822 gol attı, kalesinde 868 gol gördü.

Bugüne kadar 91 farklı ülke ulusal grubuyla uğraş eden ulusallar, 607 müsabakanın 524’ünü Avrupa, 33’ünü Asya, 23’ünü Amerika, 24’ünü Afrika, 3’ünü de Okyanusya temsilcileriyle yaptı.

Milliler, 607 maçta tek hükmen galibiyeti Yunanistan karşısında aldı. Türkiye ile Yunanistan ortasında 17 Kasım 2015’te Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda yapılan özel karşılaşma 0-0 sona erdi. Bu karşılaşmadan 6 ay sonra FIFA, Yunanistan’ın kural dışı futbolcu oynattığı gerekçesiyle müsabakayı Türkiye lehine 3-0 tescil etti.

Öte yandan, Türkiye’nin 21 Mayıs 2014’te deplasmanda Kosova ile yaptığı ve 6-1 kazandığı özel maç, kelam konusu tarihte Kosova’nın UEFA ve FIFA üyesi olmaması nedeniyle değerlendirmeye alınmadı.

Litvanya ile ikinci maç

A Ulusal Futbol Ekibi, yarınki rakibi Litvanya ile tarihinde ikinci kere karşı karşıya gelecek.

Ay-yıldızlı takım, rakibiyle birinci maçını 6 gün evvel deplasmanda oynadı ve alandan 6-0 galip ayrıldı.

 TÜRKİYE-LİTVANYA

Muhtemel 11’ler

TÜRKİYE: Altay Bayındır, Mert Müldür, Kaan Ayhan, Merih Demiral, Eren Elmalı, Salih Özcan, Berkan Kutlu, Yunus Akgün, Hakan Çalhanoğlu, Kerem Aktürkoğlu, Serdar Dursun

LİTVANYA: Setkus, Baravykas, Satkus, Utkus, Barauskas, Megelaitis, Slivka, Novikovas, Golubickas, Lasickas, Klimavicius
 
HAKEM: Stephanie Frappart
STAT: Gürsel Aksel
SAAT: 21:45
YAYIN: TRT 1


 1

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.