Türkiye’nin birinci küçük vurucu İHA’sı ‘KARGU’ TSK’ya teslim edildi

Posted by

Türkiye’nin tam bağımsız savunma sanayii atılımında kıymetli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk güvenlik güçlerini yerli ve ulusal sistemlerle donatmayı sürdürüyor.

STM, Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU’nun yeni teslimatlarını güvenlik güçlerine muvaffakiyetle tamamladı. Böylelikle Nisan 2022’de yapılan teslimatların akabinde, bu yılın ikinci KARGU teslimatları gerçekleştirilmiş oldu.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla güvenlik güçlerine yeni KARGU’ların teslimatının gerçekleştirildiğini duyurdu.

Demir, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Güvenlik güçlerimize taşınabilir döner kanatlı vurucu İHA sistemi KARGU’larımızın yeni teslimatlarını gerçekleştirdik. Şu ana kadar 200’den fazla da ihraç ettiğimiz KARGU, yüksek ihracat potansiyeli taşıyan yerli-milli sistemlerimizden biri haline geldi” tabirini kullandı.

2018’DEN BERİ KULLANILIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2018’den beri yurt içi ve hudut ötesi operasyonlarda faal bir halde kullanılan KARGU, 2021 yılında ihracat başarısına imza attı. Dünya ordularınca ağır ilgi gören ve Asya ile Güney Amerika’da iki ülkeye ihraç edilen KARGU için çok sayıda ülke ile görüşmeler sürüyor.

KARGU’nun farklı kanfigürasyonları üzerinde çalışmalarını aralıksız devam ettiren STM, KARGU’ya RF Arayıcı Başlık ve Zırh Delici Mühimmat entegrasyonu için de çalışmalarını sürdürüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.