Washington Büyükelçisi Mercan’dan Cumhuriyet gazetesinin savlarına karşılık

Posted by

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Cumhuriyet gazetesindeki bir köşe yazısında ABD’deki bir davada kendisinin de isminin geçtiğine yönelik haberler hakkında tüm türel yollara başvuracağını belirterek, “Bahse husus köşe yazısının ABD’de halihazırda yargı sürecine taşınmış olan, birtakım palavra, iftira ve argümanları temel alarak tarafımı töhmet altında bırakacak formda kaleme alınmış olması en hafif tabiriyle bahtsızdır.” tabirlerini kullandı.

Mercan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere işaret ederek, bu savlara karşılık ve tekzip metni yayımladı.

Köşe yazısında yer alan argümanların kendisinin de dikkatine getirildiğini belirten Mercan, şunları kaydetti:

“Bu mesnetsiz ithamlara yer oluşturan ve ABD yargısına intikal etmiş bulunan kelam konusu faaliyetlere, şahsımın hiçbir surette hiçbir dahlinin bulunmadığı, uygun seviye ve vesilelerde ilgili taraflara etraflı biçimde aktarılmıştır. Bahse bahis köşe yazısının ABD’de halihazırda yargı sürecine taşınmış olan, birtakım palavra, iftira ve argümanları temel alarak, tarafımı töhmet altında bırakacak biçimde kaleme alınmış olması en hafif tabiriyle bahtsızdır. Bu mevzuda tüm hukuksal yollara başvuracağım.”

Büyükelçi Mercan, Washington’daki misyonuna başladığı tarihten bu yana hem büyükelçiliğin hem de ABD’deki tüm temsilciliklerinin kapılarının vatandaşlar, Türk-Amerikan toplumu mensupları ve Türkiye’ye ilgi gösteren ABD’lilere açık tutulması için uğraş sarf ettiğini belirterek, “İki ülke ortasındaki ekonomik ve ticari bağların daha da güçlendirilmesi gayesiyle çalışırken, Türk yahut ABD’li gerçek yahut hükmî bireylerle, ticari veya mali kontakları haiz tüm çevrelere, gerek ülkemizdeki gerek ABD’deki iş ve faaliyetlerinde her iki ülkenin de mevzuatına harfiyen uymalarını tavsiye ediyorum.” sözlerini kullandı.

Söz konusu haberde yer alan yargı sürecinin takip edildiğinin altını çizen Mercan, hem kendisini hem de Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğini maksat alan kelam konusu argümanlara yönelik gerekli adımların atıldığını belirtti.

Büyükelçi Mercan, açıklamasında, “Dava süreciyle irtibatlı olarak, önümüzdeki periyot için de tüm türel haklarımı mahfuzdur ve kullanılacaktır.” değerlendirmesine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.