Xiaomi’nin elektrikli otomobili için tarih verildi!

Posted by

Otomotiv sektöründe elektrikli araç devrimi yaşanıyor. Dev otomobil şirketleri bu alanda uzun vadeli planlarını oluştururken başka alanlarda üretim yapan teknoloji şirketleri de sektöre girmeyi planlıyor. Bunların başında da Xiaomi geliyor.

Xiaomi elektrikli otomobil, 2024 yılında piyasaya sürülecek

Akıllı telefon üreticilerinin elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmaya hazırlandıklarına dair haberler son dönemde oldukça artmaya başladı. Google, Samsung, Apple gibi devler bu alanda çalışmalar yapmak için büyük yatırımlar ayırdı. Bunlardan birisi olan Xiaomi geçtiğimiz yılın Mart ayında bu alana adım atacaklarını duyurmuştu.

NotebookCheck’te yer alan habere göre Xiaomi, elektrikli otomobilini 2024 yılında yollarda görmek istiyor. 30 bin doların altında bir fiyatla piyasaya çıkması beklenen araç, tamamen elektrikli, 4 kapılı bir otonom araç olarak piyasaya sürülecek.

Birkaç ay önce bir soru cevap etkinliğine katılan Xiaomi CEO’su Lei Jun, 10 yıl içinde sektörün en iyisi olmak istediklerini vurgulamıştı. Ayrıca araç, LiDAR teknolojisine sahip olacak. Şirket, üretim için Beijing Automotive Group Co (BAIC) ile ortaklık yoluna gitmiş ancak anlaşma sağlayamamıştı.

Elektrikli otomobil dünyasına büyük bir bütçe ayıran ve hedef doğrultusunda Xiaomi Automobile Co adlı bir alt marka yaratan şirket, 1.57 milyar dolarlık kurucu sermaye ve 500’den fazla çalışanıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu üretim hattını giderek büyütmek isteyen şirket, yılda 300 binden fazla araç üretebilecek bir tesis yapımına da başladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.