Yanlış hesap yaptı, 30 bin TL fazla para verdi

Posted by

Gaziantep’te bir döviz ofisi, 50 gram altını bozdurarak dolara çevirtmek isteyen müşterisine bin 680 dolar (30 bin TL) fazladan verdi.

Olay, merkez Şahinbey ilçesindeki bir döviz ofisinde dün saat 17.30 sıralarında yaşandı. Teze nazaran döviz ofisine gelen bir müşteri, paket halindeki altınları vererek dolar satın almak istediğini söyledi. Müşterinin verdiği 6’sı 5 gramlık, 2’si 10 gramlık toplam 50 gramlık altın paketlerini alan döviz ofisi işçisi, altınları 80 gram olarak hesapladı.

Personel, yaptığı hesap yanılgısından ötürü müşteriye olağanda 2 bin 840 dolar vermesi gerekirken 4 bin 520 dolar verdi. Yaklaşık 30 bin TL fazladan para alan müşteri, aldığı parayı birkaç sefer saydıktan sonra satış fişini alarak ofisten ayrıldı.

Akşam kasadaki parayı hesaplayan döviz ofisi yetkilileri, kasada bin 680 dolar eksik olduğunu fark edince ofisin güvenlik kamerası imgelerini inceledi. Güvenlik kamerası kayıtlarından fazla paranın verildiği müşteriyi tespit eden çalışanlar, bin 680 dolar fazla alan vatandaşa parayı geri getirmesi için davet yaptı. Ofisin güvenlik kameralarına da yansıyan o anlarda dövizi alan şahsın parayı birkaç defa saydıktan sonra ofisten ayrıldığı görülüyor.

Personelin hesap yanlışından ötürü müşteriye fazladan yaklaşık 30 bin TL verdiğini aktaran döviz ofisi yetkilisi Hasan Kocaardıç, fazladan verilen bin 680 doların kendilerine geri teslim edilmesini beklediklerini söz etti.

ASLINDA FARK ETMESİ LAZIM

Çalışanlarının 30 gram altın parasını fazladan verdiğini belirten Hasan Kocaardıç, müşterinin paketli altınları getirip karşılığında dolar almak istediğini söyledi. Çalışanın 50 gram yerine 80 gram altın parası verdiğini lisana getiren Kocaardıç, “Totalde 30 gram fazladan altın parası veriliyor. Şu anki kura nazaran yaklaşık 30 bin TL fazladan para veriliyor. Aslında karşıdaki müşterinin bu durumu fark etmesi lazım. Zira karşılığında dolar alıyor. Ortadaki fark küçük bir fark değil. Gün sonunda yaptığımız hesapta açığı fark ettik. Güvenlik kamera manzaralarını inceledik. Oradan hangi müşteriye fazla verildiğini bulduk” sözlerini kullandı.

DUYARLI BİRİNE BENZİYORDU

Fazladan para verilen müşterinin hassas bir şahsa benzediğini kelamlarına ekleyen Kocaardıç, “Satış esnasında irtibat bilgisini almamıştık lakin biz fazla parayı geri getireceğini ümit ediyoruz. Bu durumu daha evvel de birkaç sefer yaşamıştık. Sağ olsun hassas müşterilerimiz geri getirmişti. Yani yazık günah az bir para değil, 30 bin Türk lirası. Bu para veren arkadaşın sorumluluğunda. Büyük ihtimal geri getirecektir. Zira hassas bir beşere benziyordu. Burada emek veriyoruz. O satıştan bir 10-20 lira kazanalım derken 30 bin lira kaybımız oldu” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.