Yapay zeka insanlardan daha iyi sanat yapabilir mi? IBM’den Seth Dobrin yanıtladı

Her geçen gün yapay zeka hakkında yeni gelişmelere şahit olmaktayız. Gelişen teknolojinin bir sınırı yokmuş gibi ilerlemesi, insanlarda bir takım soruların oluşmasına neden oluyor. 

Yapay zeka teknolojileri ile resimler yapılabiliyor, dil ve kodlama öğrenebiliyor, belirli bir konu hakkında detaylı bilgiler edinilebiliyor. Bunlardan daha önemlisi ise yapay zeka robotuyla tıpkı bir insanla sanal ortamda sohbet ediyormuşuz gibi sohbet edip fikirlerimizi paylaşabiliyor olmamız.

YAPAY ZEKA İLE SANAT

Yapay zeka ile sanat noktasında gelişen en bilindik uygulama ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’ın Dall-E yapay zeka uygulamasıdır. Dall-E ile düşünceleriniz ile oluşturduğunuz metinleri bir sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

Son derece şaşırtıcı sonuçlar veren yapay zeka sanat uygulaması Dall-E, birçok sanatçının eserlerini, tarzlarını taklit edebiliyor ve taklit ettiği tarzlarda yeni ve özgün sanat eserleri oluşturabiliyor.

Yapay zeka alanında yaşanan bunun gibi gelişmeler her ne kadar şaşırtıcı ve iyi gözükse de yapay zeka teknolojisinin insanların yerini alıp almayacağı merak konusu olmaya başladı.

YAPAY ZEKA, İNSANLARDAN DAHA İYİ SANAT YAPABİLİR Mİ?

Yapay zeka teknolojisinin hızla başarılar sağlaması, bu teknolojinin insanlardan daha başarılı olup olamayacağını sorgulamamıza sebep oluyor. Konuyla ilgili bu soruların cevaplarına IBM’den Seth Dobrin değindi. İlerlemelerin başarılı bir noktaya doğru ilerlediğini vurgulayan Dobrin:ROMAN VE FİLM OLUŞTURMALARI İÇİN ZAMANA İHTİYACI VAR

Seth Dobrin, tüm bunlara rağmen yapay zeka tarafından üretilen metinlerin bir yazarınki kadar ilgi çekici olduğuna inanmıyor. Ancak GPT-3 ve Büyük Dil Modellerinin (LLM’ler) gazetecilerin başlangıç noktası olarak kullanabileceği hikayeler oluşturabileceğini söylüyor.

Söz konusu filmler ve romanlar olduğunda ise Seth Dobrin, bu konuda yapay zekaların kat etmesi gereken uzun yolları olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili son olarak Dobrin;

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir