Yerde buluğu yüzüğü yutan 3 yaşındaki çocuk mevtten döndü

Posted by

Elazığ’da 3 yaşındaki çocuğun yerde bularak yuttuğu yüzük yemek borusuna sıkıştı. Yüzük, cerrahi operasyonla çıkartıldı.

Elazığ’da meskende oyun oynayan 3 yaşındaki çocuk, yakınında bulunan yüzüğü yuttu. Durumu fark eden ebeveynler çocuğu çabucak Fırat Üniversitesi Hastanesine getirerek Çocuk Gastroenteroloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Yaşar Doğan’a gösterdi.

Burada yapılan tetkiklerde yutulan yüzüğün yemek borusu birinci darlık kısmında takılı kaldığı görüldü. Çabucak Çocuk Endoskopi Ünitesine alınan 3 yaşındaki çocuğun boğazındaki yüzük yapılan endoskopik yolla çıkartıldı.

Sağlık durumu yeterli olan çocuk taburcu edilirken, ihtarlarda bulunan Çocuk Gastroenteroloji Ana Bilim Kısmı Lideri Yaşar Doğan, bu cins olayların meydana gelmemesi için ailelerin, çocukların etrafından bulunan yabancı cisimleri uzaklaştırmaları gerektiğini belirtti.

“BU CİNS OLAYLAR ÇOK FAZLA GELİYOR”

Hastanın 3 yaşında olduğunu belirten Çocuk Gastroenteroloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Yaşar Doğan, şunları söyledi:

“Bu hastamız akşam saatlerinde boğazına yabancı cisim yutma yakınmasıyla ailesi tarafından hastanemize getirildi. Yaptığımız incelemeler sonucunda bilhassa yemek borusunun birinci darlık kısmında yüzüğü emsal bir yabancı cisim gördük.

İlk geldiğinde hasta yeni beslendiğinden ötürü endoskopi için açlık mühleti bekletildi. Ondan sonra gerekli olan endoskopi süreç yapılarak oradaki yabancı cisim çıkartıldı. Çıkarma süreci başarılı bir biçimde yapıldıktan sonra aile 2 saatlik müşahededen sonra meskenine gönderildi.

Şu anda rastgele bir ıstırabı yok. Bu üzere hadiseler bize çok fazla gelmektedir. Bilhassa mevsimler değişkenlik devirlerinde meskenlerde paklığın yapıldığı devirlerde ailenin çocuğu rahatlıkla gözlemleyemediği devirlerde çocuklar etrafında buldukları her yabancı cismi ağızlarına götürme eylemindeler.

Özellikle yabancı cismin nefes borusu yahut akciğer kaçması ölümcül nedenlere yol açabilir fakat yemek borusu yahut sindirim sistemine kaçmış olan yabancı cisimler erken getirildiği vakit endoskopik tekniklerle çıkarabilmekteyiz.

Bu tıp olayların meydana gelmemesi için ailelerin tam şuur düzeyi yerine gelmemiş çocukların etrafında yutabilecekleri bütün yabancı cisimleri uzaklaştırması gerekir. Yoksa çok makûs sonuçlarla karşılaşabiliriz” (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.