Yöneylem Araştırma’dan son seçim anketi: AKP ve MHP’ye makûs haber…

Posted by

Yöneylem Araştırma Şirketi 25 Ağustos – 1 Eylül ortasında yaptığı araştırma sonuçlarını yayımladı. Ankette iştirakçilere birinci olarak “Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa kime oy verirdiniz” diye soruldu.

Anket sonuçlarına kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonra CHP’nin oyları AKP’nin önüne geçti. Buna nazaran, CHP yüzde 29.7, AKP yüzde 29.5, HDP 9.4, MHP 6.4, GÜZEL Parti 13.5, Saadet Partisi 0.8, Gelecek Partisi 0.3, DEVA 1.7 oranında oy aldı.

Öte yandan iştirakçilere yöneltilen “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi mi, parlamenter sistem mi?” sorusuna yurttaşların yüzde 64.9’u “parlamenter sistem” derken sadece yüzde 29.1’i “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” dedi. İştirakçilerin yüzde 6’sı ise “bilmiyorum” cevabını verdi.

HER ADAYA KARŞI GERİDE

“Önümüzdeki pazar cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mı muhalefet adayına mı oy verirsiniz” sorusuna iştirakçilerin yüzde 55.6’sı “muhalefet adayı” derken iştirakçilerin sırf yüzde 33.3’ü “Recep Tayyip Erdoğan” dedi. Kararsız seçmenin oranı yüzde 6.7 olurken oy kullanmam diyenlerin oranı ise 4.4 oldu.

Araştırma kapsamında cumhurbaşkanlığı seçimine dair tercihler de incelendi. “Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. çeşide kalsa oyunuzu kime verirdiniz” sorusuna gelen tüm cevaplarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemel tüm adaylara karşı kaybettiği görüldü.

Ankete nazaran Erdoğan’a karşı en yüksek oyu yüzde 59.3 ile Mansur Yavaş alırken Yavaş’ı yüzde 52.1 ile Ekrem İmamoğlu takip etti. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’a karşı yüzde 48.7 oranında oy aldı. 

‘İMAJI YIKILIYOR’

Yöneylem Araştırma Şirketi Lideri Derya Kömürcü, hem AKP’nin hem de Erdoğan’ın oy oranlarında önemli bir gerileme olduğunu söyledi.

Kömürcü, “Hangi hamleyi yaparsa yapsın oy oranlarında kayda bedel bir toparlanma görmüyoruz. Münasebetiyle Erdoğan’ın yalnızca oy oranında değil, güçlü, hiç kaybetmeyen, partisinin ötesinde oyu olan karizmatik başkan imajında da bir erozyon olduğu açıkça görülüyor. Bugüne kadar toplumun bilinçaltına kazınmaya çalışılan ‘asla kaybetmez’ imgesinin yıkılmaya başladığı, kendi destekçilerinin bile ‘bu sefer kaybedeceğiz galiba’ hissine kapıldığı bir süreçten geçiyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.