5 işçi yaşamını yitirdi

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi,. Patlamanın ardından ise fabrikadan dumanlar yükseldi. Bölgeye hemen itfaiye ve ambülans ekipleri sevk edildi. Yangın bir süre sonra kontrol altına alındı. Patlamada ise çok sayıda işçi yaralanırken, beş işçi yaşamını yitirdi.

BAKANLIK DUYURDU

Milli Savunma Bakanlığı, Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 5 işçinin şehit olduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada patlamaya ilişkin şunlar kaydedildi:

“Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

PATRONLAR DÜNYASI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Patronlar Dünyası geçtiğimiz hafta, “Fabrika yangınları bir yılda yüzde 49 arttı’ başlığıyla gündeme getirdiği haberde tehlikeye dikkat çekmişti. Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan bir rapor, Türkiye’de bir yıl içerisinde fabrika yangınlarında yüzde 49 artış olduğunu ortaya koydu. 2022 yılında son beş yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaşılırken 587 endüstriyel yangın ve patlama meydana geldi. Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il İstanbul olurken, yangınların nedenleri arasında elektriksel kıvılcım kaynaklı olanlar ilk sırada yer alıyor.

Hazırlanan rapora göre, 2018 yılında en az 436, 2019 yılında en az 541, 2020 yılında 493, 2021 yılında ise 394 endüstriyel yangın ve patlama gerçekleşmişti. 2022 yılında ise bu rakam son 5 yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaştı, 587 endüstriyel yangın ve patlama yaşandı. Gerçekleşen bu endüstriyel yangın ve patlamalarda 22 işçi hayatını kaybederken, 139 işçi yaralandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir